Najlepsi z wiedzy o tajnym nauczaniu

Uroczystość podsumowania konkursu

XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie było patronem i organizatorem Międzyszkolnego Konkursu „Nauczyciele tajnego nauczania w walce o Niepodległość Polski”. Uczniowie z Lublina i szkół regionu przysłali 28 prac.


Uroczyste podsumowanie konkursowych zmagań odbyło się 6 czerwca w siedzibie szkoły przy ul. Józefa Poniatowskiego. – W tym roku zbiegają nam się dwie rocznice: stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i dwudziesta rocznica powstania naszej szkoły. Ten konkurs to nawiązanie do obu rocznic – mówi Monika Wrona, dyrektor XXIII LO im Nauczycieli Tajnego Nauczania. Organizowany był po raz pierwszy – Zgłosiło się trzydziestu uczestników z Lublina i regionu, którzy przysłali 28 prac – dodaje pani dyrektor. Jak zapewnia, międzyszkolny konkurs będzie miał swoją kontynuację.

Pamięć o konspiracyjnej nauce jest w XXIII LO jest kultywowana, również poprzez spotkania ze świadkami historii – Do naszej szkoły przychodzą świadkowie historii, którzy albo byli uczniami, albo nauczycielami tajnego nauczania podczas II wojny światowej. Niestety, z roku na rok jest ich coraz mniej, ponieważ są to osoby w podeszłym wieku – mówi dyrektor Monika Wrona.

– Tajne nauczanie to temat dość szeroki, tymczasem większość prac była dość podobna. Zauważyliśmy, że uczniowie w większości kojarzą tajne nauczanie z okresem II wojny światowej. Nie zwracają uwagi na czasy zaboru rosyjskiego, a szkoda – mówi dr Andrzej Kaproń, koordynator konkursu, nauczyciel historii w XXIII LO. Zwycięzcy, których prace wyróżniły się podejściem do tematu, mogli liczyć na cenne nagrody książkowe. emk

Nagrodzeni w kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce: Jakub Techmański Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. II miejsce: Bartłomiej Brzózka, Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie.
Nagrodzeni w kategorii klasy gimnazjalne: I miejsce: ex aequo: Małgorzata Dżaman, Szkoła Podstawowa nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Lublinie oraz Konrad Domagalski, Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie. III miejsce: Julia Rękas, Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie.
Nagrodzeni w kategorii szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce: praca wspólna Tadeusz Gągała i Piotr Polakowski, Prywatne Liceum i Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie. II miejsce: Julia Galak, XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie. III miejsce: praca wspólna: Alicja Gozdal i Katarzyna Dudek, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie.