Najlepszy rezonas w Polsce ma ECOTECH-COMPLEX

Supernowoczesna aparatura firmy General Electiric została zaprezentowana podczas międzynarodowej konferencji na którą do Lublina przyjechały medyczne sławy z całego świata. Rezonas ma moc aż 7 Tesli, znajduje się w budynku ECOTECH-COMPLEX przy ulicy Głębokiej i Pagi. Na świecie znajduje się zaledwie 45 podobnych aparatów, w tym 20 w Europie. Obecnie naukowcy badają jego możliwości.


Nowoczesny sprzęt został zamontowany w budynku należącym do konsorcjum pięciu uczelni (Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Instytutu Agrofizyki PAN, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej), którego liderem jest UMCS już w 2016 roku. Obecnie trwają intensywne szkolenia pracowników i próbne badania ochotników. Aparat pomoże polskim naukowcom badać zaburzenia, które stanowią największe wyzwanie dla współczesnej medycyny takie jak udary, choroby nowotworowe, choroby Alzhaimera, Parkinsona, autyzm czy epilepsję. Skorzystają również studenci. – Chcemy przygotować młodych ludzi do korzystania z tego potencjału badawczego, który mamy w ECOTECH-COMPLEX – podkreślał prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.
Już teraz możliwości nowego sprzętu badają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego.– To nie jest tak, że na monitorze nam wyjdzie określona choroba. To jest maszyna, która produkuje bardzo duże ilości danych. Cały czas uczymy się jak z nich korzystać – wyjaśnia dr hab. Radosław Pietura, kierownik Zakładu Elektroradiologii UM.
To technologia na najwyższym światowym poziomie.
– W naszej części Europy Lublin jest jedynym miejscem, gdzie taka technologia będzie funkcjonować. Zespół polskich badaczy dołącza do światowych specjalistów – mówi Beata Stelmach prezes General Electric na Polskę i kraje bałtyckie. – Kluczem do sukcesu jest współpraca pomiędzy ośrodkami, które dysponują podobnym sprzętem na świecie, by wymieniać się osiągnięciami i łączyć siły – dodaje. W ECOTECH-COMPLEX oprócz rezonansu znajdą się liczne specjalistyczne pracownie: genetyczna, białek, analizy chemicznej, czy światłowodowa. Laboratoria wynajmuje w nim sześć firm zajmujących się m.in. światłowodami czy farmacją. W budynku znajduje się także nowoczesny hiperpolaryzator, ułatwiający obrazowanie tkanek ciała. (EM.K.)