Najlepszy z dziesięciu

Krzysztof Rzączyński

Znamy już nazwisko osoby, która obsadzi wakujące stanowisko dyrektora Teatru im H. Ch. Andersena. To związany z Lublinem reżyser i scenarzysta Krzysztof Rzączyński. Swoje obowiązki obejmie od 1 września br.


Od czasu ogłoszenia oficjalnego konkursu na zastępcę Arkadiusza Klucznika, który kierował teatrem przez niemal dekadę, jego obowiązki pełniła Karolina Rozwód, szefująca również Teatrowi Staremu. Nowo wybrany dyrektor Krzysztof Rzączyński ma 45 lat i urodził się w Lublinie. Jest absolwentem, Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał absolutorium na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, studiował również reżyserię w Northern Film School w Wielkiej Brytanii. W jego dorobku są nagradzane filmy dokumentalne, krótkometrażowe filmy fabularne oraz spoty reklamowe. Jest autorem scenariuszy filmowych i esejów. W konkursie na stanowisko dyrektora „Andersena” pokonał dziesięciu kandydatów.
Teatr dla dzieci obecnie zajmuje pomieszczenia w Centrum Spotkania Kultur. Nie jest to dla niego najkorzystniejsza siedziba, ale na przenosiny musi poczekać do 2020 roku, kiedy miasto wyremontuje Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego. Koszty tej modernizacji to około 22 milionów złotych. Część środków ma pochodzić z funduszy unijnych. W nowym budynku znajdzie się miejsce na dwie profesjonalne sceny – jedną z widownią na 250 osób, drugą dla 100 widzów, salę do prób oraz pełne zaplecze magazynowo-techniczne. (EM.K.)