Najpierw laureatów wybiorą internauci

Biblioteka Główna UMCS znalazła się wśród 28 budynków walczących o nagrodę w w kategorii „Budynek po termomodernizacji” Obiekt do konkursu zgłosił wykonawca, EDACH Sp. z o.o.

Blisko 150 elewacji z całej Polski, w tym dwie z Lublina, rywalizuje w konkursie Fasada Roku 2018, organizowanym przez firmę Baumit. Już wkrótce poznamy pierwsze rozstrzygnięcie. Zwycięzców wybiorą internauci, którzy mogą oddawać glosy na swoje typy do końca października!


Wyścig o miano „Fasady Roku 2018” wystartował 1 kwietnia i jest już dwunastą odsłoną projektu zainicjowanego w 2007 rorku przez firmę Baumit. Jego ideą jest docenienie elewacji jako elementu konstrukcyjnego wpływającego na wygląd samego budynku, ale również odgrywającego istotną rolę w kształtowaniu otaczającego nas krajobrazu. Inicjatywa ta rokrocznie spotyka się z aprobatą środowiska branżowego – już od kilku edycji patronat honorowy nad nim sprawują Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA).

Wraz z końcem września minął termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu, co oznacza, że na liście pretendentów do tytułu Fasada Roku 2018 nic już się nie zmieni.

O krajowe laury walczy w tym roku 148 obiektów, których elewację wykonano przy użyciu materiałów firmy Baumit: 16 budynków jednorodzinnych, 81 budynków wielorodzinnych, 28 budynków po termomodernizacji, 12 budynków niemieszkalnych oraz 11 budynków historycznych po renowacji. Przed jurorami nie lada wyzwanie. Poziom zgłoszeń jest na tyle wyrównany, że już dziś możemy powiedzieć, że o zwycięstwie będą decydowały najdrobniejsze detale.

Wśród zgłoszonych obiektów dwa zostały zrealizowane w Lublinie. Wśród budynków jednorodzinnych o nagrodę ubiega się budynek mieszkalno-usługowy z ulicy Koncertowej 30.

– To budynek na realizowanym przez nas od trzech lat osiedlu Koncertowa Dolina. Znajduje się we frontowej jego części. Znajdują się w nim dwa lokale mieszkalne i część usługowa – mówi Mariusz Wlaszczyk, architekt i prezes Dom Lublin, który ma już na swoim koncie wyróżnienie w konkursie Fasada Roku. Przed dwoma laty doceniony został jeden z budynków wielorodzinnych na osiedlu przy ul. koncertowej.

Drugim z obiektów z Lublina jest Biblioteka Główna UMCS, mieszcząca się przy ul. Ks. Idziego Radziszewskiego 11, która niedawno została odnowiona. Do konkursu w kategorii „Budynek po termomodrenizacji” obiekt zgłosił wykonawca prac EDACH.

Znamy wszystkich kandydatów, przed nami etap rozstrzygnięć. Do pierwszego z nich dojdzie już na koniec października br., kiedy zamknięte zostanie głosowanie online, które od 1 kwietnia br. trwa na stronie www.fasadaroku.pl. Zasady plebiscytu są proste. Przypomnijmy, że każdy ma do rozdysponowania pulę 5 głosów (po jednym w każdej kategorii). Projekty, które zbiorą ich najwięcej w swoich grupach, zostaną uhonorowane „Wyróżnieniem Internautów”.

Możecie wesprzeć projekty ze swojego regionu lub zabawić się i sprawdzić, czy wasze wybory pokryją się z werdyktem jury, które wejdzie do gry już w listopadzie. To właśnie ich głos zdecyduje o tym, komu w udziale przypadnie nagroda główna w postaci prestiżowego tytułu Fasada Roku i 10 000 zł. Tym samym poznamy również pierwszych 5 z 30 obiektów, które będą reprezentowały Polskę w międzynarodowej odsłonie konkursu – Baumit Life Challenge. Zwycięzcy edycji 2018 i 2019 udział mają z góry zagwarantowany.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursy objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Wśród mediów patronujących 12-tej edycji konkursu firmy Baumit znalazły się tak prestiżowe redakcje jak: „Architektura-Murator”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, a także portale internetowe: architektura.muratorplus.pl, bryla.pl, infoarchitekta.pl, sztuka-architektury.pl czy muratorplus.pl. Więcej informacji o konkursie na stronie: www.fasadaroku.pl a także na: www.baumit.com KB

DOMLUBLIN i Mariusz Wlaszczyk do konkursu zgłosili budynek usługowo-mieszkalny przy ul. Koncertowej 30.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here