Najpierw poszaleją, potem biała niedziela

Organizatorzy zapraszają na Medykalia z WySPĄ

Jak co roku w maju Lublinem zaczynają rządzić studenci. Pierwszą z imprez Lubelskich Dni Kultury Studenckiej będą Medykalia z WySPĄ. Przyszli lekarze będą bawić się od 4 do 6 maja na terenie Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej. Wszystkie koncerty zaczynają się o godz. 18.


Tegoroczne Medykalia przeniosą się w nowe miejsce, ze względu na budowę nowej hali sportowej na kampusie przy ul. Chodźki, gdzie przez ostatnie 18 lat odbywała się ta impreza. Studenci Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji od kilku miesięcy pracowali nad organizacją swojej imprezy.
– Co roku przeprowadzamy sondaż wśród studentów, jakie zespoły chcieliby usłyszeć – mówi Kamil Szpiech z Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Główna scena

Pierwszy dzień z pewnością przyciągnie zwolenników cięższych, rockowych brzmień. Jako pierwszy zagra zespół Animal Bar. Zaraz po nim swoim talentem muzycznym pochwali się Katarzyna Góras – studentka Uniwersytetu Medycznego i finalistka „Voice of Poland”. Potem wystąpi lubelski zespół Ikarius Feel., którzy w lutym dostali się na dziewiąte miejsce Lublisty Polskiego Radia Lublin. Zagrają równie Brathanki, których nie trzeba nikomu przedstawiać. W perspektywie zabawa, przy takich hitach, jak np. „W kinie w Lublinie” i „Czerwone korale”. Drugą znaną formacją będą Poparzeni Kawą Trzy. Muzykami są głównie dziennikarze Radia Zet i RMF FM, którzy wylansowali takie przeboje, jak np. „Kawałek do tańca” oraz „Okrutna, zła i podła”. Dzień zakończy się cięższym uderzeniem w wykonaniu Nocnego Kochanka (płyta „Zdrajcy Metalu” zdobyła status złotej). Wcześniej kapela grała pod nazwą Night Mistress, ale dopiero teraz zdobyła sławę i aprobatę.

W sobotę główna scena będzie należeć do muzyków hiphopowych. Na początku wystąpią: MaTT, Kiper – student Uniwersytetu Medycznego i Zetha. Jako następny wystąpi Małpa. Raper z Torunia ma już na koncie dwie płyty, które osiągnęły status złotych. Jako kolejny zagra Otsochodzi, który jest obecnie najnowszym odkryciem na scenie polskiego hip-hopu. Pojawi się też DonGuralesko, który już występował w ramach Lubelskich Dni kultury Studenckiej, a w 2011 roku został sklasyfikowany na 7. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według Magazynu Machina. Na zakończenie wieczoru pojawi się TEDE – raper, autor tekstów, producent muzyczny, który już pięciokrotnie był nominowany do nagrody Fryderyka.

Ostatniego dnia Medykaliów będzie można bawić się przy hitach muzyki klubowej i tanecznej. Jako pierwszy zagra FreshDaniels – DJ i rezydent lubelskiej klubokawiarni OSTRO na Krakowskim Przedmieściu. Zaraz po nim posłuchamy Green Snake, który gra w najlepszych klubach na Ibizie. Wystąpi też Greg Gold, który zdobywa coraz większa polarność. Na scenie pojawi się również polski duet Kuba&Neitan. W programie znalazł się także występ Skytech. Młody DJ zdążył już sobie zaskarbić sympatię publiczności takich festiwali, jak np. Sunrise Festival i Tommorowland.

Jak co roku organizatorzy ściągnęli też zagraniczne gwiazdy. Zagra u nas szwedzki DJ Aron Chupa, który jest członkiem zespołu Albatraoz (wystąpi w niedzielę). W 2017 roku artysta wydał singiel „Llama in my living room”, który szybko stał się światowym przebojem. Drugą zagraniczną gwiazdą, która wystąpi również w niedzielę, będzie holenderski artysta, którego muzykę pokochały miliony ludzi na całym świecie, a mianowicie Brooks. W ciągu dwóch ostatnich lat muzyka elektroniczna, którą tworzy, zapewniła mu współpracę z taki mi gwiazdami jak np. Martin Garrix, Showtek i Bassjackers. Brooks znany jest z takich przebojów jak np. „Byte” i „On Our Own”.

Mała scena

Pierwszego dnia Medykaliów, 4 maja na małej scenie będzie można posłuchać gwiazd polskiego stand up-u. Wystąpi Piotr Szumowski, który ma na koncie występy w TVP, Comedy Central, prowadzi również Międzynarodową Scenę Komediową w Warszawie. Drugim komikiem będzie Maciej Adamczyk, który swoich występach „łączy absurdalny i odrobinę cyniczny humor”. Jako kolejny publikę będzie rozśmieszał Cezary Jurkiewicz, który od 2008 roku wielokrotnie występował w Comedy Central i HBO. Ostatnim komikiem będzie Antoni Syrek-Dąbrowski – aktor i scenarzysta szczególnie kochający improwizację.
W sobotę zaprezentują się youtuberzy. Swoim doświadczeniem podzieli się Dawid Myśliwiec – twórca popularnonaukowego kanału „Uwaga! Naukowy bełkot”. Zafascynowani kosmosem znajdą coś dla siebie, bo na scenie pojawi się Piotr Kosek, autor kanału „Atrofaza”. Będzie można też posłuchać podróżniczych opowieści i wspomnień Michała Patera, który znany jest ze swoich relacji na kanale „Autostopem na koniec świata”.
Ostatniego dnia imprezy na małej scenie odbędzie się też maraton komediowych klasyków, organizowany w ramach Kina Perła.

Wydarzenia towarzyszące

Poza koncertami organizatorzy przygotowali wiele wydarzeń towarzyszących. W piątek, 4 maja od 13.00 w klubie Masters w Galerii Olimp najlepsi będą mogli zmierzyć się w turnieju bilardowym. Udział bezpłatny.

Tego samego dnia zostanie też wybrany najsilniejszy medyk. O 14.00 odbędzie się akcja Strong Medyk. Uczestnicy zmierzą się w kilku konkurencjach, np. w rzutach, noszeniu ciężkich rzeczy i bieganiu.

Z kolei wielbiciele złotego trunku będą mogli wziąć udział w konkursie „Koneser Perły”. Zabawa w zgadywanie rodzajów piwa z zasłoniętymi oczami zacznie się ok. 18.00.
W sobotę, 5 maja odbędzie się turniej gry w kręgle. Organizatorzy zapraszają od 13.00 do klubu Masters w Tarasach Zamkowych,

O 17.00 na studentów czeka klasyka lubelskich Medykaliów, czyli Trójbój Piwny. Zasady od lat są takie same. Konkurs jest podzielony na trzy etapy, w których należy wypić trzy piwa na trzy różne sposoby: za pomocą łyżki z talerza, za pomocą słomki i noszącym nazwę „niespodzianka”.

Natomiast o 18.00 na terenie Browaru Perła zacznie się turniej gier VR, w którym wezmą udział dwuosobowe drużyny. Będzie to pierwszy w Polsce turniej wirtualnej rzeczywistości z użyciem bieżni VR Virtulux Omni. Nagrodą jest 500 zł i pamiątkowy puchar.
Ostatniego dnia medycy zapraszają do udziału w wyścigu po piwo. Jest to zabawa dla osób, które chcą pochwalić się swoim sprytem.

Zgłoszenia i wszelkie pytania można przesyłać na adres e-mail: wydarzeniamedykalia@gmail.com . W tytule wiadomości należy wpisać nazwę wydarzenia, a w wiadomości numer telefonu. Zaplanowano też after party w klubie Radość, który znajduje się na ternie Browaru Perła. Imprezy będą odbywać się w specjalnie przygotowanej na tę okazję hali. Wstęp jest bezpłatny.

– Ponadto w ramach podziękowań i przeprosin dla mieszkańców Lublina za trudności i niekiedy intensywnie spędzony weekend tydzień później, czyli w niedzielę 13 maja, jako organizatorzy przygotowaliśmy dzień promocji zdrowia pod nazwą „Biała Niedziela”. W ramach akcji mieszkańcy będą mogli wziąć udział w darmowych badaniach profilaktycznych, porozmawiać z lekarzami oraz specjalistami w dziedzinach dietetyki i kosmetologii. Dzień promocji zdrowia będzie obywał się przy rektoracie Uniwersytetu Medycznego. Serdecznie zapraszamy – mówi Kamil Szpiech.
Joanna Niećko