Najpierw poznają Lublin

Hasło „Światowe Dni Młodzieży 2016” wielu osobom kojarzy się wyłącznie z Krakowem, a tak naprawdę obchody ŚDM zaczną się już 20 lipca w poszczególnych diecezjach Polski, także na Lubelszczyźnie.
Każde Światowe Dni Młodzieży w wymiarze międzynarodowy składają się z dwóch części: dni w diecezjach i wydarzenia centralnego. W tym czasie pielgrzymi ze wszystkich stron świata będą przebywali w wybranej diecezji. U nas gościć będziemy ponad 2 tysiące osób z całego świata. Gotowych do przyjęcia gości jest ponad 70 parafii.
Ten etap odbędzie się u nas w dniach 20 – 25 lipca. W programie przewidziane są m.in. warsztaty języka polskiego, warsztaty kulinarne, zwiedzanie Lublina i pobliskich miejscowości, spływ kajakowy oraz rajd po Poleskim Parku Narodowym. Najważniejszym wydarzeniem będzie Arena Młodych 23 lipca, czyli wielkie muzyczno-taneczno-religijne spotkanie na lubelskim stadionie.
– Będzie tam kilka scen, gdzie zaprezentuje się kilkusetosobowy chór, a do wspólnej zabawy będą zachęcać animatorzy, przygotowani na specjalnych warsztatach – mówi ks. Mirosław Ładniak, koordynator wydarzeń na Arenie Lublin.
O tym, jak wielkim przeżyciem jest udział w ŚDM, opowiada Agnieszka Styczeń, która w 2013 pojechała do Rio de Janeiro. – Codziennie namacalnie przeżywaliśmy dzielenie się miłością mającą swe źródło w krzyżu Jezusa. Moją uwagę przykuło brazylijskie uporządkowanie dnia ludzie nie marnowali żadnej okazji do przekazywania miłości w czasie tych czterech dni, które dane było nam tam spędzić. Chyba nie będzie to dużą przesadą jeśli powiem, że to właśnie takiego chrześcijaństwa domaga się świat XXI wieku. Choćbyś nie miał nic, choćbyś był ekstremalnie biedny, zawsze masz siebie – wspomina Agnieszka.

Jak to się zaczęło?

Światowe Dni Młodzieży odbywają się co roku w Niedzielę Palmową we wszystkich diecezjach w wymiarze lokalnym, a co dwa lub trzy lata mają miejsce wielkie spotkania międzynarodowe. Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem ŚDM był Jan Paweł II.
Pierwsze dwa spotkania „na próbę”, r. które nie były jeszcze oficjalnie Światowymi Dniami Młodzieży, odbyły się 22 kwietnia 1984 r., kiedy miał miejsce Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia i 31 marca 1985 z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży. Pierwsze oficjalne spotkanie miało miejsce 23 marca 1986 r. w wymiarze diecezjalnym. Natomiast rok później 11 kwietnia odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie w Buenos Aires w Argentynie.MG