Najważniejsze różnice pomiędzy oponami letnimi, a całorocznymi

Wielu kierowców używa terminów opony letnie i opony całoroczne zamiennie. Tymczasem oba typy różnią się od siebie dość znacznie i to pod wieloma względami. W zależności od twojego stylu jazdy, rodzaju samochodu, którym jeździsz, a także klimatu w miejscu, w którym jeździsz zauważysz przewagę jednych nad drugimi. Zrozumienie tych różnic sprawi, że o wiele łatwiej dobierzesz najlepsze dla siebie opony letnie lub opony całoroczne.

 Opony letnie – kilka faktów

Opony letnie historycznie używane były przez miłośników samochodów i szybkiej jazdy, którzy chcieli, aby ich samochód charakteryzujący się mocnymi osiągami dysponował równie dobrymi oponami. Z czasem zostały zaadaptowane do każdego rodzaju auta, tak aby każdy kierowca w letnim okresie mógł „wyciągnąć” ze swojego samochodu jak najwięcej. Opony letnie zapewniają bowiem większą przyczepność, sterowność i lepsze hamowanie w temperaturze powyżej 7 stopni w porównaniu z oponami całorocznymi.

Opony letnie gwarantują najlepszą sterowność samochodu, gdy warunki na drodze są zarówno suche, jak i mokre, a temperatura powietrza jest dodatnia.

Czym są opony całoroczne?

Opony całoroczne pojawiły się na rynku w latach 70 ubiegłego wieku. Opony te zaprojektowano w taki sposób, aby dawały możliwie porównywalne osiągi niezależnie od panujących na drodze warunków. Słowem kluczem jest tutaj możliwie. Bowiem technicznie nie istnieje możliwość, aby jedna opona spisywała się dobrze podczas gorącego lata i mroźnej zimy.

 Dlaczego temperatura 7 stopni ma takie znaczenie?

Gdy temperatura spada poniżej wspomnianych 7 stopni opony całoroczne stają się twardsze, co sprawia, że wydłuża się droga hamowania, a auto jest mniej sterowne. Opona całoroczna pozwala jeździć przez cały rok, ale zdecydowanie nie w polskich warunkach klimatycznych. Podczas zimy, gdy temperatura jest zazwyczaj poniżej zera, a na drodze leży śnieg lub błoto, taki typ opony nie zapewni nam bezpieczeństwa.

Którą oponę powinienem wybrać do swojego auta?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników. Twój styl jazdy oraz typ samochodu może mieć spory wpływ na koszt i dostępne opcje. Doskonała sterowność, którą zapewniają nam opony letnie powoduje, że musimy liczyć się z tym, że nasze opony będą nieco głośniejsze, niż opony całoroczne. W przypadku opon bardzo często cena oznacza jakość. Im droższa opona, tym lepsze jej osiągi i dłuższa żywotność. Pamiętaj także, że to jakiej opony używamy decyduje o tym, ile paliwa będzie nasz samochód zużywać. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z klasyfikacją opon w tym zakresie.

Artykuł sponsorowany