Nalewali na zdrowie

Pan Marek Dyrka z Piask w otoczeniu jurorów XII Turnieju Nalewek na dziedzińcu Dworu Anna

12. Ogólnopolski Turniej Nalewek tradycyjnie przyciągnął do Dworu Anna w Jakubowicach Konińskich tłum smakoszy. Alkoholowe specjały domowej roboty kosztowali politycy, biznesmani, ludzie kultury, członkowie palestry i urzędnicy – przeważnie z Lublina, choć nie brakowało gości z całej Polski. To samo dotyczy wytwórców tych smakowitych i zdrowych trunków.


By wziąć swój udział w konkursie, należało dostarczyć organizatorom dwie butelki nalewki. Jedna osoba mogła zgłosić dowolną ilość swoich wyrobów. Tę okazję promocji poprzez turniej w Dworze Anna wykorzystało kilkadziesiąt osób: z Lublina, województwa, ale i dalszych rejonów kraju.

Jednak większość nagrodzonych produktów było dziełem jednego lokalnego wytwórcy. Marek Dyrka z Piask pod Lublinem został uznany zwycięzcą konkursu za nalewkę „Czeremchowy gaj”. Zajął też III miejsce za nalewkę „Złota pigwa” i otrzymał też wyróżnienie za „Dereniówkę”. Odebrał więc 3 dyplomy, 2 puchary i nagrody rzeczowe. Pytany o przepis na sukces, mówi: – Receptura moich nalewek nie da się zapisać. Jest po prostu w głowie, ale i serce w tej produkcji ma swój duży udział.

II miejsce w konkursie zajął Tomasz Badowiec z Tarnowskich Gór za nalewkę „Dzika wiśnia”. II wyróżnienie otrzymał Dariusz Kowalski z Lublina za „Orzechówkę 2015”.

Zdecydowało o tym wszystkim jury konkursu, oceniające smak, aromat i klarowność trunków. Przewodniczyła mu Zofia Czernicka – prezenterka TV, od 12 lat pełniąca tę funkcję. Wśród sędziów turnieju były inne znane postacie: Anna Kalata – polityk i przedsiębiorca, Marek Posobkiewicz – główny inspektor sanitarny, Marek Majewski – kompozytor i satyryk, Sebastian Wątroba – aktor popularnych seriali, Grzegorz i Paweł Skrzecz – zasłużeni, utytułowani pięściarze, Artur Szpilka – aktualny polski mistrz boksu, z lokalnych notabli dołączyła doń Małgorzata Łobodzińska – wicekanclerz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Co w programie artystycznym?

W salach Dworu Anna można było oglądać wystawę malarstwa Agnieszki Mitury. Na dziedzińcu miał miejsce pokaz walk rycerskich w wykonaniu Stowarzyszenia Chorągiew Zamku w Zawieprzycach oraz prezentacja Regimentu Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów z Terespola. Na scenie muzycznej barwny koncert dał duet: Krzysztof Boguń – gitara i śpiew, Andrzej Jedliński – gitara.

Nim ogłoszono wyniki konkursu nalewek, gwiazdą tej sceny był rockowy zespół Pawkin z Kraśnika, który tym razem wystąpił w akustycznym wydaniu swego repertuaru. Po ogłoszeniu wyników goście długo biesiadowali i tańczyli na dziedzińcu przy innych gorących rytmach.

Gościem 12. edycji turnieju była popularna aktorka Magdalena Różczka. Jest ona wielce ceniona również za swój ekologiczny styl życia. Firmuje też wydarzenia dedykowane dzieciom. Tego wieczoru kwestowała na rzecz Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia. To za jej sprawą ojciec Buczyński – dyrektor instytucji, mógł z dumą powiedzieć: – Zebraliśmy tu wspólnie na rzecz naszych pacjentów kilkanaście tysięcy złotych!

Dużą atrakcją i wydarzeniem dla wielu gości imprezy była też obecność kilkunastu braci kurkowych z całego kraju, którzy wystąpili w staropolskich strojach. Podobnie zresztą prezentowali się Kazimierz Gajek i jego żona Anna – właściciele dworku, pomysłodawcy imprezy.

Na pytanie: Skąd obecna popularność nalewek, odpowiadają: – Nastąpił renesans starych receptur. Ludzie nie chcą już chemii i sztucznych barwników w alkoholu. Poza tym coraz więcej nalewek robi się w warunkach domowych. A wiadomo, że mają one właściwości lecznicze, np. nalewka z aronii wzmacnia serce, żurawina jest dobra na nerki i drogi moczowe, malina na przeziębienia, a czarny bez wzmacnia odporność. Dzisiaj ludzie chcą wracać do natury. My ten styl promujemy od lat – twierdzą organizatorzy imprezy, którzy po raz 12. rozdali nagrody i wyróżnienia czołowym producentom nalewek.

Marek Rybołowicz