Namierzony po uchu

Śledztwo w sprawie napadu na chełmski kantor zostało odwieszone. Dzięki biegłym z Legnicy i nowoczesnej technologii chełmscy prokuratorzy nie mają już żadnych wątpliwości – wyniki badań jednoznacznie wskazały sprawcę. Już się nie wywinie.

Na początku sierpnia 2017 roku do kantoru przy ul. Hutniczej wtargnął zamaskowany bandyta z bronią w ręku (jak się później okazało, była to atrapa). Uzbrojony i niebezpieczny związał pracownicę taśmą i skradł blisko 50 tys. zł. Trzęsąca się ze strachu kobieta opowiedziała potem policji, że widziała, jak rabuś odjeżdża na rowerze.

Po kilku dniach policjanci namierzyli i zatrzymali prawdopodobnego sprawcę, 32-letniego obywatela Ukrainy (poszkodowana zeznała, że rabuś mówił ze wschodnim akcentem). Podczas pierwszego rozpoznania za weneckim lustrem pracownica kantoru nie wskazała nikogo, przy drugim – gdy 32-latek stał już w rzędzie razem z innymi – wskazała właśnie na niego. Powiedziała, że jest pewna na 80-90 proc. Wątpliwości śledczych z Prokuratury Rejonowej w Chełmie wzbudziły jednak wyniki badań biologicznych i przeprowadzony na miejscu eksperyment. Ostatecznie Ukrainiec został oczyszczony z wszelkich zarzutów.

Na nagraniu z monitoringu widać było, że do kantoru wchodzi średniego wzrostu mężczyzna, w czapce z daszkiem i dużych, ciemnych okularach. Wyraźnie widać jedynie jego ucho. I właśnie na tej podstawie wytypowany został kolejny potencjalny podejrzany, tym razem chełmianin Dorian J. (ok. 30 lat). Zatrzymany usłyszał zarzuty, ale nie przyznał się do napadu. Śledczy, żeby uzyskać obciążające go dowody, zlecili pobranie od niego materiału porównawczego (fotografii ucha) i przesłali komplet danych do Legnicy. Na czas trwania badań dozór wobec podejrzanego został uchylony, a postępowanie zawieszone.

Kilka dni temu do Chełma spłynęły wyniki ekspertyzy biegłych z Dolnego Śląska. Te jednoznacznie wskazały, że mężczyzna o wdzięcznym imieniu jest sprawcą napadu. Śledztwo zostało odwieszone. Trwają czynności uzupełniające w sprawie, a niebawem pojawi się akt oskarżenia przeciwko J. (pc)