Namiot w pogotowiu

W czwartek krasnostawscy strażacy rozstawili przy SP ZOZ specjalny namiot pneumatyczny, do którego mogą trafiać osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Oby nikt nie musiał z niego korzystać.

Do 16 kwietnia w powiecie krasnostawskim wciąż potwierdzony był tylko jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Na dodatek młody mężczyzna, kierowca tira, „złapał” go w pracy, z daleka od miejsca zamieszkania. W piątek objętych kwarantanną było 229 mieszkańców powiatu, ośmiu pozostawało pod nadzorem epidemiologicznym. Władze postanowiły jednak dmuchać na zimne i zdecydowały, że przy SP ZOZ w Krasnymstawie stanie specjalny namiot, tzw. pneumatyczny, który ma pomóc w walce z pandemią, gdyby ta przybrała na sile. Namiot, w czwartek, 15 kwietnia, rozstawili krasnostawscy strażacy.

Co to jest namiot pnematyczny? Namioty tego typu mogą być wykorzystywane jako namioty ratownicze na miejscu działań do prowadzenia czynności ratowniczych, jako namioty medyczne, namioty kwatermistrzowskie, dowódczo-sztabowe. Mogą one stanowić część składową mobilnych systemów dekontaminacyjnych. Namioty mogą również stanowić moduł w budowie szpitali polowych, miejsc kwarantanny, itp. Przeznaczone są do wykorzystywania przez siły zbrojne, straż pożarną, obronę cywilną i inne podmioty ratownicze. (k)