Napisz list, zmień życie

Twój głos ma znaczenie. Możesz przekonać się o tym biorąc udział w „Maratonie Pisania Listów” już 2 grudnia.

 

Ilham Tohti jest profesorem uniwersyteckim w Chinach. Dwa lata temu został zatrzymany przez policję. Przez 10 dni odmawiano mu jedzenia, przez 20 dni trzymano mu nogi w kajdankach. Blisko pół roku ani rodzina, ani bliscy profesora nie dostali żadnej informacji o jego miejscu pobytu. Jak się później okazało, otrzymał karę dożywotniego pozbawienia wolności za rzekome nawoływanie do nienawiści na tle etnicznym, a w praktyce za kwestionowanie polityki chińskiego rządu.
To m.in. w jego obronie, ale także wielu innych ludzi, których prawa człowieka zostały złamane, stają uczniowie IV LO w Chełmie, którzy 2 grudnia w godz. 14 – 21 organizują w swojej szkole „Maraton Pisania Listów Amnesty International”. To wyjątkowa akcja, która ma na celu nie tylko wsparcie pokrzywdzonego poprzez przesłanie listu do niego, ale także zaapelowanie do instytucji, która złamała prawa człowieka.

– Zapraszamy mieszkańców Chełma do wzięcia udziału w Maratonie. Razem mamy siłę, możemy zmienić świat – przekonuje Marzena Koprukowniak, dyrektor szkoły. – Zwracamy się też z prośbą o pomoc rzeczową w postaci długopisów, kopert i znaczków, które można przynosić do sekretariatu szkoły. Chętni mogą również dokonywać wpłat na ten cel na konto Rady Rodziców przy IV LO (nr konta: 52 1240 2223 1111 0000 3581 4469 z dopiskiem „Maraton Pisania Listów”). (mg)