Narodowe Czytanie po raz dziesiąty

W ubiegłą sobotę, 4 września, w całym kraju, w tym w Lublinie, zainaugurowano dziesiątą już ogólnopolską akcję Narodowego Czytania najwybitniejszych polskich dzieł literackich. Jej inicjatorem i patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.


Lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania jest „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W Lublinie w minioną sobotę, w samo południe, przed lubelskim ratuszem pierwsze fragmenty dramatu odczytali: wojewoda Lech Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin, Ewa Dumkiewicz-Sprawka oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin, Stanisław Kieroński.

Jednocześnie dzieło czytano na placu Litewskim, a od godz. 14., w klimatycznych wnętrzach Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS, wybrane fragmenty utworu czytali przedstawiciele świata nauki, kultury i młodzież, zaproszeni przez UMCS. W najbliższych tygodniach Narodowe Czytanie kontynuowane będzie w wielu instytucjach, placówkach oświaty i kultury w Polsce i za granicą.

Akcję Narodowego Czytania zainaugurowała w 2012 roku para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy. Nieprzerwanie kontynuują ją również Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Jej celem jest propagowanie znajomości najwybitniejszej polskiej literatury i poprawnej polszczyzny. W ubiegłych latach lekturami akcji były m.in.: „Pan Tadeusz”, „Quo Vadis”, „Lalka”, dzieła A. Fredry, „Balladyna”, czy Trylogia H. Sienkiewicza.Opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here