Nasi na Cyprze

W urokliwej cypryjskiej miejscowości Agros 36 młodych ludzi z Polski, Cypru, Portugalii, Hiszpanii, Węgier i Estonii spotkało się, by debatować i dzielić się wiedzą na temat ochrony środowiska. Polskę reprezentowała pięcioosobowa grupa uczniów z II LO w Krasnymstawie: Wiktoria Suszek, Martyna Nowosad, Weronika Nożyńska, Łukasz Czerniak i Filip Huba pod opieką nauczyciela języka angielskiego Leszka Klucha.

Uczestnicy projektu „Żyj, dbaj, dziel się”, zorganizowanego przez cypryjską organizację pozarządową See Why w ramach europejskiego programu Erasmus+, spędzili dziewięć dni zdobywając nowe umiejętności takie jak: sztuka przetrwania w terenie czy debatowanie na trudne tematy. Uczyli się robienia zdjęć oraz rozwijali swoje kompetencje językowe. – Było to niezapomniane przeżycie, które na długo zostanie w pamięci – mówi uczestniczka projektu Weronika Nożyńska z klasy II b II LO w Krasnymstawie.

– Wróciłam o wiele bogatsza w wiedzę na temat ochrony środowiska i tego co możemy zrobić dla naszej planety, zwiedziłam miejsca, które zapierają dech w piersiach – opowiada. – Europejska wymiana młodzieży to nie tylko praca związana z głównym celem projektu, ale przede wszystkim możliwość poznania kultur i zwyczajów uczestników z innych krajów. Poznałyśmy nowych, wspaniałych ludzi, z którymi miałyśmy możliwość doskonalenia naszych umiejętności językowych – mówią z kolei Martyna Nowosad i Wiktoria Suszek z II a. Leszek Kluch, nauczyciel II LO, zauważa, że liceum im. Norwida daje szansę młodym ludziom poszerzenia horyzontów poprzez podróże i naukę w środowisku międzynarodowym. – Przed nami kolejny projekt, tym razem na Łotwie – zapowiada. (k)