Nasza droga do Niepodległej

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości rozpoczyna 11 grudnia cykl wykładów pod nazwą „Akademia Niepodległości”. Wystąpienia odbędą się w całym kraju. W naszym regionie, dzięki staraniom poseł Beaty Mazurek, uroczystość zostanie zorganizowana we Włodawie.

Akademia Niepodległości to obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składają się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych. Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, prelegenci sięgną do wątków lokalnych. Możliwe będzie podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom będzie towarzyszyło konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.
Cykl wykładów zostanie zapoczątkowany już w poniedziałek, 11 grudnia 2017. W naszym regionie odbędzie się on we włodawskim WDK-u o godzinie 13. Wystąpią: dr hab. Marcin Kruszyński, prof. WSOSP z wykładem „Polski wiek XIX – wiek Powstań” oraz dr hab. Tomasz Panfil z wykładem „Józef Piłsudski – twórca Niepodległej”. (b)