Nauka „w kratkę” przyniesie opłakane skutki

Oburzenie, rozgoryczenie i bezsilność. Te słowa i tak nie oddają emocji rodziców uczniów wielu szkół z Chełma i powiatu chełmskiego, którzy ledwo wrócili po przerwie do szkół, a znowu masowo wysyłani są na kwarantanny. – Taka nauka w kratkę to paraliż codzienności dzieci, młodzieży, wszystkich – mówi matka jednego z uczniów.

– Godzinę temu zaprowadziłam dziecko do szkoły i już dostałam telefon, że trafia na kwarantannę – mówi z rozgoryczeniem nasza rozmówczyni. – Nie liczę już, który to raz. Dziecko siedzi zamknięte w pokoju przez pół dnia. Jak długo to jeszcze potrwa? Jak te dzieci mają zdawać egzaminy, skoro nauka odbywa się w kratkę? To chaos i rozgardiasz.

Zdalna nauka przynosi duże gorsze efekty niż stacjonarna i fatalnie wpływa na psychikę dzieci. Starsi uczniowie też nie są odporni na uciążliwości związane z nauką przez internet. Nauczyciele i dyrektorzy chełmskich szkół, z którymi rozmawialiśmy, zdają sobie z tego sprawę. Próbne matury pisane jesienią ub.r. przeważnie nie poszły najlepiej. Tylko parę miesięcy dzieli młodzież od egzaminów ósmoklasisty oraz matur. Nastroje nie są optymistyczne, zwłaszcza, gdy wprowadzenie nauki zdalnej „wisi w powietrzu”.

– Ten rocznik klas maturalnych ma szczególnie trudno. Do tej pory żaden rocznik nie miał tak długo nauki zdalnej – przyznaje Marzena Koprukowniak, dyrektor IV LO w Chełmie. – Gdy we wrześniu uczniowie wrócili do szkoły, to mieli problem z pracą w systemie stacjonarnym. Przed przerwą świąteczną było już dużo lepiej. Teraz znowu liczba zakażeń jest tak duża, że nie wiadomo, co będzie dalej. Sytuacja jest niepokojąca, a w sobotę nasi maturzyści mają zaplanowaną studniówkę. To też ważny element tradycji, na który tak czekają. Tymczasem od początku tygodnia już dwie klasy naszej szkoły skierowano na kwarantannę (dane z 19 stycznia br.).

Podobne nastroje spowodowane kolejnymi kwarantannami i widmem nauki zdalnej panowały w ubiegłym tygodniu w wielu chełmskich szkołach. Zaledwie w półtora tygodnia po powrocie uczniów do szkół po świątecznej przerwie wiele klas w placówkach oświatowych w Chełmie i powiecie chełmskim było już skierowanych na zdalne nauczanie z powodu przypadków Covid-19 u uczniów lub nauczycieli.

Wśród chełmskich placówek były to m.in.: I LO, II LO, IV LO, SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 6, CKZiU, Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych, ZST, Niepubliczna Integracyjna SP Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych „Arka”. W powiecie chełmskim m.in.: SP w Stołpiu, SP oraz Technikum w Okszowie, SP w Leśniowicach, SP w Żółtańcach, SP w Pawłowie, ZS i SP w Siedliszcze, SP w Sielcu, SP w Dubience, SP w Białopolu, SP w Rejowcu, SP Dorohusk, SP Strachosław, Niepubliczna SP w Kaniem.

To rzesza uczniów na kwarantannach. Jedyna pocieszająca informacja jest taka, że w piątek, 21 stycznia, skrócono kwarantannę z 10 do 7 dni.(mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here