Naukowo o fantazji

O czarnych dziurach science fiction, niewidzialnych mediach, elementach fantastycznych w realistycznym świecie, o nieśmiertelności w grach, baśniowym świecie reklamy i o innych tego typu sprawach, nawet o motywie… włosów we współczesnej popkulturze, dyskutowano na Ogólnopolskiej Konferencji „Dni Fantastyki”, która odbyła się na Wydziale Humanistycznym UMCS 15 i 16 maja br.
Konferencję już po raz trzeci zorganizowało Koło Naukowe Anglistów UMCS. W jej programie znalazły się m.in. 20-minutowe prelekcje. Jej celem było propagowanie gatunków science fiction i fantasy, które bywają lekceważone i uważane za formy bezmyślnej rozrywki, która bazuje na utartych schematach. Założeniem konferencji było ukazanie, że zarówno fantasy, jak i science fiction nie tylko poddają się głębokiej analizie, pozwalającej na zastanowienie się nad współczesnym światem, ale też bezpośrednio odzwierciedlają wiele jego problemów.
Podczas tegorocznej edycji Dni Fantastyki zorganizowano również LARP, grę fabularną podobną do improwizowanego teatru. Gracze podejmują wybrane role i odgrywają fabułę nadzorowaną przez mistrza gry. Akcja tegorocznej zabawy rozgrywała się na bankiecie po rozdaniu Nagrody Filmowej Harold 2020. Uczestnicy mogli wcielić się na kilka godzin w rolę gwiazd filmowych i w świetle jupiterów świętowali zdobycie statuetki lub przegraną. Małe skandale, wielkie awantury, plotki itp. były na porządku dziennym. Wszystko odbywało się w Cax Mafe przy ul. Staszica. Joanna Niećko