Nawet na urodziny teściowej

Urodziny dziecka, zdany egzamin, ślub, urodziny teściowej czy choćby udany dzień. Chełmianie mogą upamiętnić ważne wydarzenie ze swojego życia poprzez posadzenie drzewa. Na początek w parku międzyosiedlowym, ale pomysłodawcy akcji mają nadzieję, że takich miejsc będzie szybko przybywać.

Stowarzyszenie WeRwA na początku roku wystąpiło do władz Chełma z propozycją, by na terenie miasta, wyznaczyć teren, na którym każdy mieszkaniec mógłby posadzić drzewo.
– Pomysł się spodobał i już teraz każdy chełmianin będzie się mógł cieszyć swoim drzewem – mówi Grzegorz Gorczyca ze Stowarzyszenia WeRwA.
Miejsca do ich posadzenia zostały wyznaczone w parku międzyosiedlowym, przy północnym ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 8, w pobliżu kościoła.
– W przypadku drzew liściastych urzędnicy zrezygnowali ze wszelkich formalności, w każdej chwili można przyjechać i posadzić swoje drzewko. Miejsca do ich posiedzenia zostały oznaczone wbitymi palikami. Jeśli ktoś chce posadzić iglaka, to miejsce może ustalić z przedstawicielem Zakładu Oczyszczania Miasta pod numerem telefonu 82 565 44 93 – dodaje Gorczyca.
Drzewka kupione w doniczkach można sadzić przez cały sezon. Trzeba pamiętać o tym, by swoim drzewkiem odpowiednio się opiekować, szczególnie w pierwszym okresie po posadzeniu. Należy je w miarę potrzeb podlewać oraz ustabilizować za pomocą palika odpowiedniej średnicy i wysokości.
– Dzięki tej akcji Chełm będzie jeszcze piękniejszy, bardziej zielony, a mieszkańcy zdrowsi. My na początek posadziliśmy lipę szerokolistną, bo to rodzime, miododajne i wytwarzające zdrowe kwiaty drzewo, a na takich najbardziej nam zależy – powiedziała Anna Gorczyca, prezes Stowarzyszenia WeRwA.
Osoby, które posadzą drzewa, będą miały możliwość określenia intencji na specjalnych tabliczkach, jednak organizatorzy akcji sugerują, by zrobić to po ukorzenieniu się drzew i ich pewnym wzroście. Zapraszają do kontaktu telefonicznego pod wyżej podanym numerem ZOM-u lub komórkowym 502 342 117. (opr. mg)