Nawoływał do nienawiści

Dzięki pracy policjantów z wydziału dw. z cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Lublinie zatrzymani zostali czterej mężczyźni, którzy na portalach społecznościowych nawoływali do nienawiści i ataków na uchodźców. Wśród podejrzanych znalazł się 26-latek z gminy Kamień, który wylewał jad na facebookowym profilu „Fanatyków Chełmianki”.

Policja informuje, że w ostatnich dniach media społecznościowe zalała fala niepokojących doniesień związanych z rzekomym zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubelskiego, a szczególnie terenów przygranicznych. Członkowie grup pseudokibiców apelowali w Internecie o organizowanie się do „patrolowania” ulic oraz „zjednoczenie sił w celu oczyszczania miasta” z ciemnoskórych, którzy przybyli do nas wraz z Ukraińcami.

Również na facebookowym profilu „Fanatyków Chełmianki” pojawił się wpis, jakoby grupa kilku ciemnoskórych okradła sklep w centrum miasta, a także apel, by właściciele sklepów uważali na swój dobytek, a kobiety nie wychodziły same nawet za dnia. Fani lokalnej drużyny piłkarskiej powielali w komentarzach pod postem inwektywy wobec uchodźców, nawołując do nienawiści.

Takie wpisy monitorowali policjanci z wydziału dw. z cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Lublinie. Właśnie dzięki nim funkcjonariusze poszczególnych jednostek policji w regionie zatrzymali łącznie 4 mężczyzn pod zarzutem nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych. To 29-latek z powiatu puławskiego, 35-latek spod Świdnika, 30-latek spod Tomaszowa Lubelskiego oraz 26-letni „Fanatyk Chełmianki” z gminy Kamień.

Chełmscy kryminalni przeszukali zajmowane przez niego pomieszczenia i zabezpieczyli telefon komórkowy oraz laptop. W piątek (4 marca) były z 26-latkiem wykonywane dalsze czynności procesowe. Nie zastosowano wobec niego środka zabezpieczającego, po usłyszeniu zarzutów mężczyzna został zwolniony do domu. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here