Nie bądźmy gorsi od… Zamościa

Stworzenia alei Sławnych Lublinian domaga się Zbigniew Ławniczak z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Mogłaby ona powstać np. na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.


Radny Ławniczak skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta Krzysztofa Żuka.

– Zgłaszam wniosek o utworzenie alei Sławnych Lublinian celem upamiętnienia postaci i artystów zasłużonych dla Lublina. Dobrą lokalizacją dla takiej alei byłyby działki miejskie będące własnością gminy Lublin, a dzierżawione przez Centrum Spotkania Kultur – czytamy w interpelacji. Radny proponuje np. plac Teatralny przed CSK. – Mając na uwadze, że reprezentacyjnym miejscem jest plac Teatralny, proponuję usytuowanie (alei – aut.) właśnie w tym miejscu. Plac jest miejscem odwiedzanym przez wielu mieszkańców i turystów – dodaje Zbigniew Ławniczak.

Radny chce w ten sposób upamiętnić m.in. Romualda Lipko, zmarłego niedawno legendarnego muzyka, który urodził się i zmarł w Lublinie. Lipko odszedł od nas 6 lutego w wieku niespełna 70 lat. Padają też nazwiska innych muzyków: Krzysztofa Cugowskiego, Piotra Szczepanika, Urszuli i Beaty Kozidrak; poetki Julii Hartwig; aktora Bohdana Łazuki czy piłkarza Władysława Żmudy. Radny Ławniczak dodaje, że projekt mógłby powstać we współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie Lublina.

Ławniczak zwraca uwagę, że podobne pomysły, jak Aleja Sław, wcieliły w życie już niektóre miasta. – Dla przykładu mogę podać Zamość, gdzie wmurowane w bruk ulicy Grodzkiej płytki z brązu o wymiarach 40 x 40 cm przypominają o ludziach zasłużonych dla Zamościa. W zamojskiej Alei Sław swoje ślady butów odcisnęli już m.in.: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi i wielu innych – wylicza radny.

Prezydent Żuk jeszcze nie odniósł się do jego interpelacji. Powinien to zrobić w ciągu najbliższych tygodni.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here