Nie będzie śladu po cementowni

Dawała pracę mieszkańcom Rejowca Fabrycznego i ogromne podatki miastu. Trwa wyburzanie cementowni. Z kilka lat nie będzie po niej śladu.

Gigantyczne wyrobisko przy cementowni w Rejowcu Fabrycznym stale napełnia się wodą. I widać już zarysy potężnego zbiornika, który tam powstanie. Okolica ma zostać zagospodarowana pod kątem rekreacyjnym. A jednocześnie trwają prace wyburzeniowe w zakładzie, który już kilka lat temu zaprzestał wypalania klinkieru.

Właściciel cementowni, Cement Ożarów S.A., chce w ten sposób uniknąć kosztów utrzymania budowli i płacenia ogromnych podatków od nieruchomości. W tej chwili firma płaci rocznie około 1,5 mln zł podatku od nieruchomości. Likwidacja, która ma potrwać około pięciu lat, już trwa.

– Wyburzenia zaczęły się od basenów szlamu, hali paliw alternatywnych, magazynu sody, resztek pieców do wypału klinkieru, filtrów – mówili nam pracownicy cementowni. Cztery kominy, podobnie jak w przypadku cementowni w Chełmie, mają zostać wyburzone przy użyciu materiałów wybuchowych. Ale to w ramach kolejnych etapów rozbiórki.

Wszystkie budowle są doszczętnie rozbierane, łącznie z fundamentami. Beton jest na miejscu kruszony i wykorzystany do rekultywacji terenu. Po rozbiórce cementowni pozostanie uzbrojony teren dla kolejnych potencjalnych inwestorów. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here