Nie chcą dotacji

Gmina Kamień nie będzie starać się o unijną dotację na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zainteresowanie mieszkańców było za małe.

Wójt Roman Kandziora poinformował oficjalnie na stronie internetowej Urzędu Gminy Kamień, że wniosek o dotację na przydomowe oczyszczalnie ścieków nie będzie składany. Do projektu chciało przystąpić jedynie dziesięciu mieszkańców. Poprzednio, dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zbudowano około 40 przydomowych oczyszczalni u mieszkańców gminy Kamień.
– W poprzednim programie wkład własny, który musiał wnieść mieszkaniec wynosił od 1,8 do 3,2 tysiąca złotych – mówi wójt Kandziora. – W obecnym naborze wniosków podniesiono pewne normy, przez co wkład własny automatycznie musi być większy. Wynosiłby około 5 tysięcy złotych. Koszty są większe, dlatego zainteresowanie mieszkańców spadło. Poza tym w naszej gminie jest bardzo dużo przyłączy kanalizacyjnych. Na około 1100 gospodarstw 437 jest podłączonych do kanalizacji. To stanowi około 40 procent. (mo)