Nie chcą takiego barszczu

Mieszkańcy Wierzbicy w gminie Leśniowice kolejny rok z rzędu zwracają uwagę na rosnący w ich okolicy barszcz Sosnowskiego. To toksyczna roślina powodująca ciężkie poparzenia.

Wygląda jak niegroźny chwast, ale w skrajnych przypadkach potrafi nawet zabić. Chodzi o barszcz Sosnowskiego. Osoba, która dotknie tej rośliny, ulega ciężkim, trudno gojącym się poparzeniom. Jeszcze w poprzedniej kadencji szacowano, że na terenie gminy Leśniowice barszcz Sosnowskiego rośnie na dwudziestu działkach i zajmuje łączną powierzchnię aż 31 ha. Zlokalizowano go w okolicach Teresina, Wierzbicy, Sarniaka i Majdanu Leśniowskiego. Pracownicy gminy dokonywali oprysków specjalnymi preparatami, które miały zlikwidować barszcz Sosnowskiego w tych miejscowościach. Ale widocznie nie wszędzie przyniosło to oczekiwany skutek. Mieszkańcy Wierzbicy kolejny rok z rzędu widzą w swojej okolicy tę groźną roślinę. Martwią się, że ktoś – najgorzej, gdy wypadnie na dziecko – się poparzy. Apelują do urzędników o rozwiązanie problemu.

– Przy naszej drodze w pasie drogowym tej miejscowości jest wykoszone, zwracamy uwagę na ten problem i staramy się go eliminować – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice. – W przypadku działek prywatnych, na których rośnie barszcz Sosnowskiego wystosowaliśmy pisma do właścicieli nieruchomości, aby o nie zadbali w tej kwestii. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here