Nie dajcie się okradać!

Znak czasu. Nie ma tygodnia, aby mieszkańcy Chełma czy powiatu chełmskiego nie dali się nabić w butelkę. Internetowe oszustwa to już prawdziwa plaga.

Dwoje mieszkańców powiatu chełmskiego na popularnym portalu aukcyjnym wystawiło przedmioty do sprzedania. Skontaktowały się z nimi osoby, które chciały je kupić. W tym celu przysłały link do płatności, z którego pokrzywdzeni skorzystali. Jednak zamiast wpłaty na rachunek bankowy, nastąpiła wypłata pieniędzy przez nieuprawnioną osobą. O takiej standardowej ścieżce oszustów policjanci informują w ostatnich tygodniach praktycznie bez przerwy. To też nie była jedyna taka internetowa kradzież w ubiegłym tygodniu. W środę (14 lipca) do dyżurnego chełmskiej komendy zgłosił się 40-letni mieszkaniec gminy Chełm, który stracił z konta bankowego 5 tysięcy złotych.

Wystawił na portalu internetowym do sprzedaży okap kuchenny. W tej sprawie skontaktowała się z nim osoba, która chciała go kupić. Zaproponowała link do płatności, z którego pokrzywdzony skorzystał. Został przekierowany na stronę internetową, na której podał swoje dane osobowe i dane kary płatniczej. Był przekonany, że w ten sposób akceptuje wpływ pieniędzy na swoje konto.

W pewnym momencie zorientował się, że coś jest nie tak i zablokował rachunek. Jednak ktoś nieuprawniony zdążył już wypłacić pieniądze. Tego samego dnia oszustwo zgłosiła jeszcze 30-letnia chełmianka, która została oszukana w podobny sposób przy sprzedaży stroju motocyklowego. Kobieta straciła ponad 400 złotych. Tego typu zgłoszeń przybywa, a policja wciąż apeluje o ostrożność we wszelkich transakcjach internetowych.

– Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania w sytuacjach, gdy nieznana osoba wysyła nam link, który otwiera stronę, gdzie mamy podać swoje dane lub dane z karty płatniczej – mówi kom. Ewa Czyż, oficer prasowy KMP w Chełmie. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here