Nie dołożą 8 milionów

Aż 8 mln zł dodatkowo chce wykonawca za dokończenie kilku dróg w powiecie chełmskim. Wcześniej, z powodu drastycznego wzrostu cen, firma zeszła z placu budowy. Powiat na taką propozycję raczej się nie zgodzi. Jak urzędnicy się dogadają?

Firma BG Construction wygrała przetargi na remonty i budowę kilku dróg na terenie powiatu chełmskiego, m.in. na terenie gmin Wierzbica, Sawin, Rejowiec Fabryczny, Ruda-Huta. Niedawno, o czym pisaliśmy na naszych łamach, zeszła z placu budowy. Wykonała część prac ziemnych przygotowujących drogi do położenia asfaltu. Ale samego dywanika nie kładzie z powodu drastycznego wzrostu cen ropy i masy bitumicznej. Według wykonawcy do podwyżek doszło w wyniku nadzwyczajnej sytuacji związanej m.in. z pandemią, inflacją i wybuchem wojny na Ukrainie. Bez wątpienia ceny wtedy znacząco wzrosły, ale są firmy drogowe, które mimo to pracują. Np. w Sawinie przed tygodniem drogowcy z Lubartowa kładli nowy asfalt na ul. Chełmskiej.

Tymczasem BG Construction wystąpiło do powiatu o dodatkowe pieniądze na dokończenie prac. – Oczekuje od nas ok. 8 mln zł. Na razie nie ma ostatecznego stanowiska w tej sprawie. Prawdopodobnie wystąpimy o wyjaśnienia, bardziej właściwe uzasadnienie tych kosztów – mówił Piotr Denieszczuk, starosta chełmski.

Wicestarosta Jerzy Kwiatkowski mówił nam z kolei, że oczekiwania wykonawcy są zbyt wygórowane i wniosek firmy został odrzucony. – Chcemy się dogadać, ale na taką propozycję nie przystaniemy – mówi. – Są trzy wyjścia z tej sytuacji: dołożymy mniej i wykonawca wykona drogi w terminie, wypowiemy umowę z uwagi na niespełnienie wymogów albo w wyniku porozumienia rozwiążemy umowę, odstąpimy od wzajemnych roszczeń a my zapłacimy za to, co zostało wykonane do tej pory.

Dwie ostatnie opcje przeciągną dokończenie inwestycji o kilka miesięcy, bo powiat będzie musiał na nowo przeprowadzić przetargi na wyłonienie wykonawców. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here