Nie popływają?

– W nadchodzącym roku szkolnym basen przy ZSO nr 8 w Chełmie podobno ma być nieczynny, bo woda nie spełnia norm czystości – alarmują rodzice uczniów. Dyrekcja szkoły przyznaje, że to czy pływalnia zostanie udostępniona stoi pod znakiem zapytania.

Nie od dziś wiadomo, że wybudowana w latach 80. pływalnia wymaga gruntownej modernizacji. Sytuacji, kiedy jej woda nie spełniała norm czystości w ciągu ostatnich lat było wiele, a doprowadzenie basenu do użytku, po każdej decyzji sanepidu o jej zamknięciu wiązało się ze stosunkowo dużymi kosztami. Po przeprowadzonych w ostatnich dwóch latach większych remontach polegających na wymianie urządzeń doprowadzających i filtrujących wodę oraz dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu zasad utrzymania czystości i higieny na pływalni wydawało się, że problem, przynajmniej na jakiś czas, udało się opanować – w ubiegłym roku szkolnym basen funkcjonował bez większych zakłóceń i był wyłączany z użytkowania sporadycznie, z powodu konieczności konserwacji urządzeń.
Ale problem najwyraźniej powrócił.

– Słyszeliśmy, że w tym roku szkolnym pływalnia prawdopodobnie będzie nieczynna, ale szczegółów nie znamy – poinformowali nas rodzice uczniów „Ósemki”. – Byłoby szkoda, gdyby okazało się to prawdą. Zajęcia z pływania byłyby całkiem odwołane, czy przeniesione na basen do I LO? – pytają.
Dyrektor szkoły Beata Kawalec tłumaczy, że to, kiedy basen będzie udostępniony, wciąż stoi pod znakiem zapytania.
– Wszelkie decyzje odnośnie funkcjonowania pływalni, są podejmowane wspólnie z organem prowadzącym. Obecnie finalizujemy prace modernizacyjne naszego sportowego zaplecza i czekamy na wnioski płynące z oględzin budynku pływalni. Może z nich wynikać, że obiekt będzie wymagał pewnych prac remontowych. Szczegóły poznamy za kilka dni – wyjaśnia.
Miasto ma co prawda gotową dokumentację techniczną generalnej przebudowy basenu, ale że inwestycja może pochłonąć nawet kilka milionów złotych, nie jest w stanie samodzielnie jej sfinansować. Władze Chełma liczą na unijne fundusze, ale póki co nie ma programów, w które wpisywałaby się modernizacja takich obiektów.
O pływalni przy „Ósemce” chcieliśmy porozmawiać także z odpowiedzialnym za chełmska oświatę wiceprezydentem Stanisławem Mościckim. Niestety, w ubiegły piątek był nieuchwytny. Do tematu wrócimy. (kw)