Nie tylko do pożarów

Dwie soboty zajęło strażakom z OSP Żółtańce posprzątanie poboczy dróg przebiegających przez tę miejscowość. Podczas akcji zebrano ponad 150 kg najróżniejszych odpadków, w tym 6 opon i zniszczony znak przystanku drogowego.

Pomysł wyjścia w teren i posprzątania poboczy dróg przebiegających przez Żółtańce narodził się spontanicznie. Wpadli na niego strażacy z tamtejszego OSP. Ochotnicy włożyli rękawice ochronne, przygotowali wielkie worki i tak uzbrojeni ruszyli w teren. Dwie soboty zajęło im porządkowanie okolicznych poboczy dróg. A śmieci było naprawdę sporo. – Na koniec akcji okazało się, że zebraliśmy ok. 150 kg śmieci, w tym 6 opon samochodowych i znak informujący o przystanku autobusowym – mówi Grzegorz Klasura, członek zarządu OSP Żółtańce. – Sami byliśmy zaskoczeni, że ludzie wyrzucają takie rzeczy ot tak, do rowu. Zauważyliśmy też, że na poboczach leży mnóstwo butelek czy rozbitego szkła, które są częstym źródłem pożarów łąk i pól. Dlatego teraz chcemy przeprowadzić podobną akcję na ścieżce rowerowej, która prowadzi do zbiornika w Żółtańcach – zapowiada Klasura.
Obywatelska działalność strażaków przyniosła jeszcze jeden efekt. Otóż podczas sprzątania zauważyli oni i zabezpieczyli taśmą zniszczoną drogę. Chodziło o dużą wyrwę, którą wymył deszcz, a która realnie zagrażała bezpieczeństwu kierowców. (bm)