Nie usłyszymy już Piotra Wróblewskiego

17 grudnia 2020 r. zmarł red. Piotr Wróblewski, wieloletni dziennikarz Radia Lublin. Tracimy w nim mistrza słowa, propagatora kultury języka polskiego oraz wybitnego znawcę muzyki dawnej i współczesnej.


Od 30 lat związany z lubelską rozgłośnią – początkowo kierował redakcją informacji, następnie zasłynął m.in. z pouczających felietonów obyczajowych, a przez ostatnie kilka lat pracował w redakcji muzycznej RL – prowadził znane, weekendowe programy „Zawracanie gitar”. Propagował w nich stary dobry rock i blues, nie respektując tzw. muzyki pop. Ukochał zwłaszcza zespół the Rolling Stones i Erica Claptona. Był drugim, po zmarłym przed rokiem, red. Jerzym Janiszewskim, najbardziej rozpoznawalnym głosem w lubelskim eterze.

Piotr Wróblewski swoją wiedzą i erudycją wspierał wydarzenia kulturalne Lublina: festiwale, koncerty, wystawy. Prywatnie był też zapalonym cyklistą i propagatorem turystyki rowerowej. Od kilkunastu lat organizował comiesięczne rajdy z Radiem Lublin. Rower był zresztą środkiem jego codziennej komunikacji – w ten sposób jeździł do pracy.

Piotr Wróblewski od kilku miesięcy chorował na raka płuc. Zmarł w wieku 70 lat, do czego przyczynił się covid-19.

Pogrzeb Zmarłego odbędzie się 22 grudnia. Ze względu na epidemię w uroczystości weźmie udział jedynie najbliższa rodzina. Zgodnie z jej prośbą każdy, kto chciałby symbolicznie uczcić pamięć zmarłego, może wpisać się do księgi kondolencyjnej uruchomionej w Internecie: https://kondolencje-piotr-wroblewski.radio.lublin.pl. Kto może, proszony jest o wpłacenie datku na Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie. Marek Rybołowicz