Nie wszyscy poparli obligacje

Tylko jedenaścioro radnych opowiedziało się za emisją obligacji komunalnych przez miasto. Siedmioro wstrzymało się od głosu, w tym Elżbieta Ćwir z klubu radnych Porozumienie dla Chełma, związanego z prezydentem Jakubem Banaszkiem. Rada dała zgodę na emisji papierów wartościowych na kwotę blisko 30 mln zł. Wszystko wskazuje jednak na to, że miasto wyemituje obligacje o wartości 17-18 mln zł.

Choć Jakub Banaszek, prezydent Chełma, bronił się jak tylko mógł przed zadłużaniem miasta i przez trzy lata nie zaciągnął żadnego zobowiązania, które powiększyłoby dług, w końcu musiał sięgnąć po pożyczone pieniądze. Do końca roku miasto wyemituje obligacje komunalne. Maksymalnie 29 800 000 zł, ale wiele wskazuje na to, że ostateczna kwota będzie znacznie niższa. Nieoficjalnie mówi się o 17-18 mln zł.

7 000 000 zł miasto musi wydać na spłatę obligacji zaciągniętych w poprzednich kadencjach samorządu. Pozostałą kwotę około 10-11 mln zł ma przeznaczyć na zapłatę za zrealizowane inwestycje. Na inne cele pieniędzy z obligacji wydać nie można.

Rada miasta, na sesji, która odbyła się w środę 27 października, zgodnie z przewidywaniami, podjęła uchwałę o emisji obligacji, ale nie wszyscy radni ją poparli. Na tak zagłosowało jedenaścioro radnych: Longin Bożeński, Mirosław Czech, Edyta Rożek, Dorota Rybaczuk (PiS), Piotr Krawczuk vel Walczuk, Joanna Lis, Irena Machowicz (Porozumienie dla Chełma), Maciej Baranowski (Rozwój i Demokracja), Mariusz Kowalczuk i Kamil Błaszczuk (niezależni).

Od głosu wstrzymało się natomiast siedmioro radnych: Elżbieta Ćwir (Porozumienie dla Chełma), Stanisław Mościcki i Tomasz Otkała (RiD), Marek Sikora, Dariusz Grabczuk, Piotr Jabłoński i Katarzyna Janicka (Koalicja Obywatelska). Pozostali, czyli: Agata Fisz, Ryszard Dżaman, Piotr Malinowski, Agnieszka Ostrowska i Tomasz Kazimierczak byli nieobecni. Najbardziej zaskakuje postawa radnej Ćwir, która należy do związanego z prezydentem Banaszkiem klubu radnych Porozumienie dla Chełma i wydawało się, że cały klub poprze uchwałę o obligacjach. Zarówno na komisji budżetu i rozwoju gospodarczego, jak również na posiedzeniu plenarnym radni w sprawie obligacji nie zadawali żadnych pytań.

Jeśli miasto wyemituje obligacje warte 17-18 mln zł, zadłużenie Chełma na koniec 2021 roku wyniesie około 160 mln zł. W przypadku wykorzystania całej kwoty, dług urośnie do prawie 172 mln z ł. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here