Nie wszystko pójdzie w górę…

Choć w tym roku płacić będziemy nieco wyższe podatki od nieruchomości i więcej za parkowanie, to ominie nas podwyżka opłaty za wywóz odpadów, którą od stycznia wprowadziło większość samorządów w Polsce.


W Lublinie wzrosły od stycznia stawki podatku od nieruchomości. W przypadku budynków lub lokali mieszkalnych stawka podatku wzrośnie z 77 do 79 groszy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Stawka od gruntów wzrośnie w tym przypadku z 48 do 49 groszy od metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Jak to wygląda w praktyce? Na przykład właściciel mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych z „gruntem przynależnym do lokalu” o powierzchni 30 metrów kwadratowych zapłaci 1,50 zł więcej w skali roku. Właściciel domu jednorodzinnego o powierzchni 140 metrów kwadratowych z gruntem o powierzchni 8 arów zapłaci 10,80 zł więcej w skali roku.

1 kwietnia 2020 roku wejdą w życie liczne zmiany w lubelskiej Strefie Płatnego Parkowania. W podstrefach A i B opłaty będą dużo wyższe aniżeli dotychczas. Na przykład w podstrefie A opłata za pierwszą godzinę wzrośnie z 3 zł do 3,90 zł, a w podstrefie B – z 2 zł do 2,50 zł. Za drugą godzinę w podstrefie A zapłacimy 4,60 zł (obecnie 3,60 zł), a w podstrefie B – 3 zł (obecnie 2,40 zł). 24-godzinny bilet w podstrefie A kosztować będzie 25 zł (podwyżka o 5 zł), a w podstrefie B – 20 złotych (również wzrost o 5 zł). Uchwała podjęta przez lubelską radę miasta zakłada też „wydłużenie czasu obowiązywania płatnego parkowania” w dni robocze do godziny 18 (obecnie za darmo można parkować już po godzinie 17). Strefy będą zaczynać działanie o godzinie 8, czyli tak jak do tej pory.

To nie jedyne zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Z dotychczasowej podstrefy B wydzielona zostanie podstrefa C, która obejmie m.in.: ul. Zamojską, ul. Rusałkę, fragment ul. Bernardyńskiej czy ul. Wyszyńskiego, W podstrefie C opłaty zostaną na poziomie dotychczasowej podstrefy B. Obszar Strefy Płatnego Parkowania, przynajmniej na razie, nie zostanie rozszerzony.

W 2020 roku mogą zdrożeć bilety komunikacji miejskiej, ale ewentualne zmiany będą dotyczyły tylko tych pasażerów, którzy nie płacą w Lublinie podatków. – Ewentualna zmiana taryfikatora będzie dotyczyła osób, które korzystają z lubelskiej komunikacji miejskiej, ale odprowadzają podatki w innej gminie. Nie zakładamy podwyższenia cen biletów dla osób rozliczających PIT w Lublinie – wyjaśnia Justyna Góźdź, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w Zarządzie Transportu Miejskiego. – Obecnie wspólnie z miastem prowadzimy zaawansowane prace w zakresie wprowadzenia w Lublinie Karty Mieszkańca zarówno w odniesieniu do komunikacji miejskiej, jak i innych usług miejskich. Głównym założeniem tego projektu jest premiowanie osób, które płacą podatki w Lublinie, a tym samym dokładają się do budżetu miasta, w tym między innymi do wydatków na komunikację miejską – dodaje J. Góźdź.

W 2020 roku wzrośnie opłata za pobyt w miejskich żłobkach, która wyniesie 260 złotych miesięcznie. – Ma to związek z podniesieniem w 2020 roku minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 2600 zł. Zgodnie z uchwałą rady miasta opłata za pobyt w żłobkach wynosi 10% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego ratusza. To nie jedyna zmiana. – Wzrośnie również opłata za każdą dodatkową godzinę opieki wykraczającą poza 10 godzin dziennego pobytu dziecka w żłobku i wyniesie 65 zł. Według uchwały opłata stanowi 2,5% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę – dodaje M. Głazik.

W 2020 roku nie będzie zmiany w taryfikatorach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. – Taryfa została wprowadzona w 2018 roku na okres 3 lat – tłumaczy Magdalena Bożko, rzeczniczka tej miejskiej spółki. W 2020 roku miasto nie planuje też podniesienia opłat z tytułu wywozu odpadów ani za korzystanie z cmentarzy komunalnych. – Nie wzrosną również opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego – zapewnia M. Głazik.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here