Nie zapomnieć rzezi na Wołyniu

W najbliższą niedzielę, 12 lipca, w Bazylice NNMP w Chełmie zostanie odprawiona msza w intencji polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Po mszy uczestnicy uroczystości złożą wieńce na Skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy al. J. Piłsudskiego.

W tym roku wypada 77. rocznica „krwawej niedzieli na Wołyniu”. Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, które w ten sposób chce ocalić męczeństwo kresowian od zapomnienia. – Jak powiedział ks. Tadeusz Isakowicz Zalewski w 2009 roku podczas odsłonięcia Krzyża Wołyńskiego „tym ludziom chciano zadać podwójną śmierć; pierwszy raz mordując ich okrutnie, a drugi skazując na śmierć zapomnienia” – piszą organizatorzy uroczystości.

W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, ukraińscy nacjonaliści spod znaku OUN-UPA zaatakowali w jednym czasie około 100 polskich wsi. Nie oszczędzono nikogo, w tym uczestników niedzielnych nabożeństw. Zamordowano około 10 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. Tylko dlatego, że byli Polakami. Dzień ten od lat określany jest mianem „krwawej niedzieli na Wołyniu”. W 2008 roku, z inicjatywy ośmiu organizacji kombatanckich i kresowych, powstało w Chełmie Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja”, które za główny cel postawiło sobie godne upamiętnienie blisko 200 tysięcy Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w latach 1939-1947.

11 lipca 2009 roku staraniem Stowarzyszenia został odsłonięty Krzyż Wołyński na Cmentarzu Komunalnym w Chełmie, który stanowi symboliczną mogiłę tych pomordowanych, którzy nie mieli do dzisiaj swoich pochówków. 17 września 2011 roku, również staraniem Stowarzyszenia, został odsłonięty w Chełmie Pomnik polskich ofiar w formie „Piety Wołyńskiej” na Skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Chełmie.

Niedzielna msza rozpocznie się o godz. 9.00 a składanie wieńców zaplanowano na godzinę 11.00. (reb)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here