Nie żyje były premier

Nie żyje Jan Olszewski, premier Polski w latach 1991-1992. Zmarł w czwartek w Warszawie w wieku 88 lat.


Jan Olszewski w czasie II wojny światowej, mając kilkanaście lat, walczył jako żołnierz Szarych Szeregów. Uczestniczył też w powstaniu warszawskim. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Zasłynął z tego, że w czasach PRL-u bronił w procesach politycznych działaczy opozycji. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Po przemianach w 1989 roku związał się ze środowiskiem Porozumienia Centrum. W latach 1991-1992 był premierem Polski.

Wieść o śmierci Jana Olszewskiego poruszyła lubelskich polityków. – „Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci premiera Olszewskiego. W swoim długim życiu poznał zło dwóch strasznych totalitaryzmów, nazizmu i komunizmu. Był patriotą, ważną postacią opozycji w czasach PRL, jak również jedną z czołowych postaci naszego życia politycznego pierwszych lat nowej demokratycznej i wolnej Rzeczypospolitej.

Niech spoczywa w spokoju” – napisał na Facebooku prezydent Krzysztof Żuk. W podobnym tonie wypowiedział się niedawny rywal Żuka w październikowych wyborach – Sylwester Tułajew. – „Dobry człowiek, dobrze przysłużył się Polsce” – napisał na Twitterze pochodzący z Lublina poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– „Ostatnio coraz mniej obecny, ze względu na wiek i stan zdrowia. Dla mnie pozostanie wzorem konsekwentnego, pełnego hartu ducha, niezłomnego w swojej postawie sługi Polski” – skomentował Tomasz Pitucha, miejski radny PiS. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here