Niech pamięć o Katyniu trwa

W niedzielę, 14 kwietnia, w samo południe w Krasnymstawie rozpoczęły się obchody kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej. Zbiegły się one z inną ważną dla chrześcijan okolicznością – Niedzielą Palmową.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej odprawiona w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Na początku liturgii ksiądz dziekan Henryk Kapica poświęcił palmy, po czym zaprosił wszystkich zebranych do uczestnictwa w pochodzie wiernych przez Ogród św. Jana Pawła II.

Następnie dokończono odświętną liturgię. Po mszy odbyła się dalsza część obchodów, tym razem usytuowana na placu kościelnym przy tablicy oddającej hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Odegrano hymn, po czym w krótkiej przemowie starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk przypomniał o powinności kultywowania pamięci wobec poległych za ojczyznę.

– Podkreślił także nierozerwalny związek pomiędzy dwoma tragicznymi wydarzeniami z kart polskiej historii: Zbrodnią Katyńską i katastrofą pod Smoleńskiem. Następnie przedstawiciele różnych środowisk i instytucji z terenu powiatu uroczyście złożyli wieńce pod pamiątkową tablicą. Potem ponownie udano się do Ogrodu św. Jana Pawła II, by przy Kamieniu i Dębie Pamięci złożyć kolejne wiązanki.

Ostatnia część uroczystości odbyła się na ulicy Okrzei, gdzie także złożono wieńce i zapalono znicze przy obelisku upamiętniającym ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i Krzyżu Katyńskim – opowiada Tomasz Kliszcz ze starostwa powiatowego w Krasnymstawie. Organizatorami uroczystości byli poseł Teresa Hałas, starosta Andrzej Leńczuk oraz burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here