Niech świeci jak świeci

O zmianę konfiguracji oświetlenia w pobliżu bloku przy ul. Skołuby 3 wnioskował radny Stanisław Brzozowski. Chciał, aby dwa słupy oświetleniowe, które dziś są skierowane w stronę ogrodzonego parkingu zostały nakierowane na znajdujący się obok ogólnodostępny chodnik. PGE Dystrybucja S. A. wstępnie deklarowała możliwość realizacji tego wniosku, ale spółdzielnia, miejscowa rada dzielnicy, a w ślad za nią urzędnicy stwierdzili, że nie ma takiej potrzeby.


O taką interwencję do radnego Brzozowskiego zwrócili się sami mieszkańcy ze Skołuby 3, argumentując, że lampy powinny oświetlać chodnik, z którego korzystają wszyscy, a nie parking służący tylko właścicielom aut. Urzędnicy analizowali wniosek radnego przez ponad rok, bo czekali na opinie SM Czechów, która jest właścicielem terenu i Rady Dzielnicy Czechów Południowy. W końcu dotarły one do Ratusza i obydwie były przeciwko proponowanej zmianie.

– W powyższej sprawie nie było żadnych sygnałów ze strony mieszkańców osiedla skierowanych do organów statutowych naszej spółdzielni. W związku ze złożeniem przez radnego takiego wniosku rada osiedla przeanalizowała ten postulat i uznała, że nie ma podstaw, w tym prawnych, do pozbawienia oświetlenia istniejącego od kilkudziesięciu lat bezpłatnego parkingu i wyraziła sprzeciw wobec proponowanych zmian – mówi Marek Skulimowski, kierownik administracji osiedla im. St. Moniuszki.

Rada w swojej opinii podkreśliła ponadto, że „w spółdzielni mieszkaniowej nie można godzić się na to, by jakiekolwiek wskazania dokonywały selekcji ludzi na tych, którym należy się oświetlenie oraz innych, których bez żadnej alternatywy bezwzględnie należy pogrążyć w ciemnościach”. Przeciwko propozycji radnego opowiedział się również Zarząd Dzielnicy Czechów Południowy.

– Z przekazanych nam stanowisk wynika, że obydwa reprezentujące tamtejszych mieszkańców organa nie są zainteresowane zmianą ustawienia opraw oświetleniowych. Dodatkowo przeprowadzone zostały konsultacje z zainteresowanymi stronami oraz przeprowadzono na miejscu wizję lokalną i kontrolę stanu technicznego latarni. Na tej podstawie zapadła decyzja, że oświetlenie przy ul. Skołuby nie zostanie zmienione – potwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here