Niedziela, więc zamknięte

11 marca sklepy będą zamknięte. Wchodzą w życie przepisy zakazujące handlu w wybrane niedziele. Czy w sobotę czekają nas ogromne kolejki w sklepach?

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie w marcu. Zakłada, że w 2018 r. w każdym miesiącu handlowe będą po dwie niedziele, w 2019 r. – już tylko po jednej na miesiąc.
Nowe prawo będzie wyzwaniem zarówno dla konsumentów przyzwyczajonych do robienia weekendowych zakupów, jak i dla handlowców, którzy będą musieli szukać sposobu na zminimalizowanie strat spowodowanych zakazem handlu. Na jakie ruchy się zdecydują się ci drudzy: czy zdecydują się na wydłużenie prac w soboty, czy zmniejszą zatrudnienie? Czas pokaże.
Zakaz nie obejmuje jednak wszystkich punktów handlowych. W ustawie czytamy, że nie obowiązuje m.in.: stacji paliw, kwiaciarni, aptek, sklepów z pamiątkami i dewocjonaliami.
Sprawdzaniem, czy przepisy są respektowane, zajmą się pracownicy inspekcji pracy. „Są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy” – czytamy w przepisach. (mg)