Policjanci nie pojawili się na tradycyjnych obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego przy rondzie im. Jana Pawła II, bo nie było zgłoszenia od organizatorów. – To było nielegalne zgromadzenie. Musielibyśmy ukarać jego uczestników – tłumaczą się mundurowi. Oj, byłoby ciekawie, gdyby zechcieli wręczyć mandat karny obecnym na miejscu: posłance, wiceprezydent Chełma i przewodniczącemu rady miasta.

W niedzielny wieczór (1 sierpnia) setki chełmian zgromadziły się na placu Łuczkowskiego, gdzie miasto zorganizowało tegoroczny koncert „Godzina W”, by przez wspólny śpiew oddać cześć bohaterom powstania warszawskiego. Wcześniej symboliczne wieńce i kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy AK poświęconym akcji „Burza” złożyli m.in.: wiceprezydent Dorota Cieślik, przewodniczący rady miasta Longin Bożeński oraz poseł Anna Dąbrowska-Banaszek. Punktualnie o godz. 17 zawyły syreny alarmowe, a chełmianie uczcili pamięć powstańców minutą ciszy, jak co roku skupiając się tłumnie z odpalonymi racami i powiewającymi biało-czerwonymi flagami wokół ronda im. Jana Pawła II.

– Dlaczego w tegorocznych obchodach zabrakło funkcjonariuszy policji? – pyta czytelniczka „Nowego Tygodnia”. – Od kiedy pamiętam, brali udział, a w tym roku nie, co – nie ukrywam – wywołało duże zdziwienie obywateli. Wstyd, żeby nie uczcić tak ważnej rocznicy – kobieta nie kryje zażenowania brakiem obecności przedstawicieli chełmskiej komendy w tradycyjnych obchodach „Godziny W” na rondzie przy „Kamenie”.

Co na to policjanci? Tłumaczą się, że byli na tych uroczystościach, które formalnie zostały zgłoszone przez organizatora, czyli na miejskim koncercie na placu Łuczkowskiego. Zgromadzenie przy „Kamenie”, choć tradycyjne, było ich zdaniem nielegalne, bo nie zostało wcześniej zgłoszone. – Policjanci prowadzili patrole na mieście i cały czas byli w pobliżu, ale gdyby pojawili się przy „Kamenie”, musieliby ukarać wszystkich uczestników tego nielegalnego zgromadzenia – mówią mundurowi.

Ciekawe, czy odważyliby się podejść z bloczkiem mandatowym do posłanki Banaszek, wiceprezydent Cieślik czy przewodniczącego Bożeńskiego, którzy znaleźli się wśród setek zgromadzonych wokół ronda na „nielegalnych obchodach Godziniy W”? (pc, fot. Miasto Chełm)