Nielegalna podcinka

Mieszkanka Chełma, którą oburzył sposób podcinki drzew przy ul. Lubelskiej 135b, miała rację. Okazuje się, że operacja odbyła się bez wiedzy i zezwolenia urzędu miasta. Wspólnocie mieszkaniowej, która jej dokonała, grożą kary.

Kilka tygodni temu napisaliśmy, że przy ul. Lubelskiej 135b w Chełmie, przeprowadzono podcinkę starych kasztanowców. Według naszej stałej Czytelniczki, Elżbiety Pendrak, zrobiono to jednak niefachowo.

– To w zasadzie rzeź, czyli ogławianie starych drzew z gatunku kasztanowiec – napisała pani Elżbieta w liście, który wysłała też do wiceprezydent Chełma Doroty Cieślik. – Drzewom nadano upiorny kształt, całkowicie pozbawiając koron. Będzie to miało bardzo szkodliwy wpływ na dalszą ich żywotność. Jest to również świadectwem braku podstawowej wiedzy z zakresu dendrologii wykonawcy tego „dzieła” oraz urzędników Departamentu Komunalnego – kontynuowała chełmianka.

Niedawno pani Elżbieta otrzymała od wiceprezydent Cieślik odpowiedź na swoją interwencję. I okazuje się, że miała rację. D. Cieślik przyznała, że jeszcze jesienią 2021 r. pracownicy Departamentu Komunalnego podczas kontroli drzewostanu znajdującego się na działkach przy ul. Lubelskiej 135b, na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej, poinformowali „panią ze Wspólnoty” o możliwości wykonania zabiegów pielęgnacyjnych w obrębie korony drzew, w wymiarze nieprzekrajanym 30 procent korony.

Tymczasem prace takie zostały ostatecznie przeprowadzone w dniach 17-18 i 23 marca przez jedną z prywatnych firm, wynajętych przez Wspólnotę. – Prace te zostały wykonane bez uprzedniego zgłoszenia i uzyskania zezwolenia urzędu miasta Chełm – potwierdza Cieślik. – W związku z zaistniałą sytuacją i nieprzestrzeganiem przez Wspólnotę Mieszkaniową Lubelska 135b w Chełmie, przepisów ustawy o ochronie przyrody, Departament Komunalny wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zniszczenia 13 drzew przy ul. Lubelskiej 135b – dodaje wiceprezydent.

Cieślik zapewnia, że wszelkie uwagi mieszkańców dotyczące zieleni w mieście są dla urzędu niezwykle cenne. Miasto również zauważa problemy z nielegalną podcinką i wycinką drzew niezgodną ze sztuką ogrodniczą. – Systematycznie pracownicy Departamentu Komunalnego wydziału infrastruktury i ochrony środowiska kontrolują drzewostany, pracownicy reagują na każde zgłoszenie, w związku z tym są przeprowadzane postępowania administracyjne dotyczące kontroli, przestrzegania i stosowania przepisów ustawy o ochronie przyrody – komentuje Cieślik. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here