Niepodległość niemożliwa bez Kościoła

Po raz dziesiąty Szkolne Koło Caritas z Sawina wspólnie z Bibliteką Szkolną zorganizowało Archidiecezjalny Konkurs „Kościół ubogacający świat”. W tym roku organizatorzy zaproponowali temat związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości – „Kościół w Polsce w czasie zaborów – w perspektywie odzyskania niepodległości”.

Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-III SP przygotowywały prace plastyczne – portrety kapłanów, których działalność była widoczna w czasie zaborów: bł. Honorat Koźmiński, ks. Piotr Ściegienny, ks. Piotr Wawrzyniak. Uczniowie las IV-VI SP pisali wiersze lub modlitwy na jeden z wybranych przez siebie tematów: Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…, Chwała powstańcom – w perspektywie powstania listopadowego i powstania styczniowego czy Odwaga dzieci z Wrześni. Uczniowie klas VII SP i gimnazjum musieli wykazać się wiedzą.

– Cieszy fakt się, że tylu młodych ludzi chciało pochylić się nad tematyka bliską Matce – bo Ojczyzna jest naszą Matką – mówił ks. Marcin Grzesiak, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Podsumowanie konkursu odbyło się 27 kwietnia w Zespole Szkół w Sawinie. Zebranych przywitała dyrektor Bożena Rusak a wicedyrektor Teresa Chlebio, jednocześnie przewodnicząca komisji oceniającej prace plastyczne, przedstawiła wyniki pracy komisji. Na konkurs wpłynęło 67 prac z województwa lubelskiego. Wśród nagrodzonych znalazła się Nikola Sawka ze SP w Wólce Petryłowskiej, która zajęła III miejsce. Komisja przyznała także kilknaście wyróżnień m.in. dla: Marleny Sitarz (SP Sielec), Patryka Ganczaruka (Sawin), Nikoli Ganczaruk (Sawin), Macieja Siwka (Sawin), Kacpra Terleckiego (Sawin), Adrianny Cyprys (Wojsławice), Julii Kudelskiej (Żółtańce), Leny Ogrodnik (Dorohusk) i Michała Żwirskiego (Dorohusk).

Wyniki w kategorii prac literackich przedstawiła Joanna Błaszczuk, kierownik Świetlicy Socjoterapeutycznej w Sawinie. Wpłynęło 21 prac literackich. Pierwszą trójkę zdominowali uczniowie z powiatu chełmskiego: II miejsce ex aequo zajęli: Wiktoria Tokarska i Aleksandra Kowalczuk z SP w Wojsławicach, III miejsce: Patrycja Sieczkowska z SP w Sawinie. Wyróżnienia przyznano: Marcinowi Zbarachewiczowi (Sawin), Oliwii Łukaszczuk (Sawin), Natalii Łatce (Wojsławice) i Maciejowi Borowikowi (Dorohusk).

W kategorii gimnazjum wyniki przedstawił Hubert Wiciński, nauczyciel historii: I miejsce zajęła Aleksandra Gaj z Gimnazjum w Sawinie, II – Krystian Albiniak z Gimnazjum w Dorohusku, III – Joanna Kraska ze SP nr 7 w Chełmie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Opiekunowie podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do wzięcia udziału w konkursie, ktory przygotowały Renata Terlecka i Katarzyna Szczablewska-Siwek. (bf)