Niepotrzebne światła i koszty?

Trwają prace przy przedłużeniu ulicy Garbarskiej do ul. Droga Męczenników Majdanka. W związku z tym powstanie kolejna sygnalizacja świetlna – poza wspomnianym skrzyżowaniem również na przecięciu się Drogi Męczenników Majdanka z ul. Startową. Ta druga lokalizacja budzi sprzeciw mieszkańców.
Przedłużenie ulicy Garbarskiej to długo wyczekiwana inwestycja. Uwolni ona ruch z części osiedla Bronowice-Maki, w kierunku Bronowic i Tatar. Będzie to jednocześnie lokalny skrót i trzeci w bliskiej okolicy wlot w Drogę Męczenników Majdanka. Na wszystkich przecięciach pojawią się sygnalizacje świetlne. Ten fakt rodzi dyskusję mieszkańców co do sensu ich instalacji na osiedlowej, niespecjalnie uczęszczanej ulicy Startowej.
– Przy Startowej mamy bardzo ograniczony ruch. W skali osiedla to mała uliczka. Sygnalizacja istotnie spowolni ruch w obu kierunkach – przekonuje Roman Prendecki, mieszkaniec osiedla Bronowice-Maki.

– Czy każda lokalna ulica musi mieć sygnalizację? Z ulicy Startowej wyjeżdżają i wjeżdżają pojedyncze samochody prywatne. Przy czerwonych światłach na wjazdach w Garbarską i Lotniczą wjedziemy tu bez problemu. Lublin może zaoszczędzić na niefrasobliwej inwestycji wiele tysięcy złotych – twierdzi pan Andrzej, mieszkaniec osiedla. Jego zdaniem lepiej byłoby wydatkować te środki na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniach Krańcowej z ul. Elektryczną czy Sulisławickiej, Grochowskiego, Kossaka i Przerwy-Tetmajera.
O możliwość korekt w planie inwestycji pyta szef klubu radnych PiS. – „Na krótkim odcinku czeka mieszkańców czerwona fala. Należy stwierdzić, że wykonanie jej na ulicy Startowej jest wyrzuceniem pieniędzy, które można było przeznaczyć na ważniejsze inwestycje na Kośminku” – argumentuje w interpelacji Tomasz Pitucha. Jednocześnie pyta prezydenta o możliwość wyłączenia sygnalizacji z planów inwestycji i przesunięcia środków na inne lokalne potrzeby.
Miasto informuje, że decyzja została już podjęta, a środków nie można przesunąć. Urzędnicy twierdzą, że rozbudowujące się osiedle przy ul. Startowej wymaga ustawienia tu sygnalizacji. – W Zarządzie Dróg i Mostów nie odnotowano pisemnych wniosków od mieszkańców. Sygnalizacja ma na celu usprawnienie wyjazdu dla mieszkańców nowo powstających budynków w tym rejonie. Ponadto zostanie ona włączona do funkcjonującego systemu zarządzania ruchem, co wykluczy ewentualne ograniczenia w płynności ruchu samochodowego – informuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.BCH