Niewiele wolnych miejsc

Na niektórych kierunkach na lubelskich uczelniach, indeksy wciąż czekają na przyszłych studentów

Lubelskie uczelnie powoli kończą tegoroczną rekrutację na studia. Wielu przyszłych studentów może już spać spokojnie, czekając na rozpoczęcie roku akademickiego.


Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Zakończyła się rejestracja kandydatów na większości kierunków studiów pierwszego stopnia i na jednolitych magisterskich prowadzonych na UMCS. Tradycyjnie już od kilku lat największym zainteresowaniem cieszyły się m.in. prawo, finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo wewnętrzne, psychologia, jazz i muzyka estradowa. Na niektórych kierunkach limity miejsc zostały już wyczerpane i rekrutacja została zamknięta. Uczelnia nie przewiduje kolejnych tur na takich kierunkach, jak np. produkcja medialna i biologia. Ale nic straconego. Chętni mogą jeszcze ubiegać się o miejsca na np. filologii polskiej, geografii czy fizyce. Rekrutacja na studia na największym, lubelskim uniwersytecie potrwa do 23 września.

Uniwersytet Przyrodniczy

Z kolei na Uniwersytecie Przyrodniczym od 25 lipca do 17 sierpnia trwała druga tura naboru na najbardziej oblegany kierunek, jakim jest weterynaria, ale tylko w systemie niestacjonarnym. Szansę rozpocząć wymarzone studia mają natomiast kandydaci na architekturę krajobrazu. Rejestracja zakończy się 13 września. Dzień później odbędzie się egzamin z rysunku. Miejsca są też jeszcze na kierunku hipologia i jeździectwo, na który można zgłaszać się do 10 września. Rekrutacja na UP zakończy się 18 września.

Uniwersytet Medyczny

Na brak chętnych nie narzeka jedyna publiczna uczelnia medyczna. Wszystkie zostały bardzo szybko zapełnione, miejsca zostały jedynie na ratownictwie medycznym, zdrowiu publicznym, dietetyce i fizjoterapii. Listy przyjętych zostaną ogłoszone 21 września.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Natomiast na KUL-u ogłoszenie list zakwalifikowanych w trakcie drugiego naboru uczelnia zaplanowała na 12 września. Podobnie jak na UMCS-ie najwięcej chętnych ubiegało się o miejsce m.in. na psychologii. Wśród kandydatów nadal jest też popularna sinologia. Limity nie zostały jeszcze wyczerpane np. na administracji, filozofii czy historii.

Politechnika Lubelska

politechnika Lubelska także przedłuża rekrutację, ale tylko na niektóre kierunki. Do 15 września maturzyści mogą ubiegać się o ostatnie wolne miejsca na np. elektrotechnice, inżynierii produkcji, matematyce oraz edukacji techniczno-informatycznej. W tym roku najbardziej obleganymi kierunkami były tradycyjnie już: informatyka, mechatronika oraz architektura. Joanna Niećko