Niewielkie szanse na nową jednostkę

Za dużo znaków zapytania, za mało konkretów – takie zdanie mają krasnostawscy radni na temat powołania nowej jednostki – Centrum Usług Wspólnych – która miałaby zająć się sprawami księgowymi, kadrowymi i organizacyjnymi placówek oświatowych, a w przyszłości również kultury i MOSiR. Z inicjatywą utworzenia CUW wyszedł burmistrz Robert Kościuk.

Temat powołania Centrum Usług Wspólnych, które zajmowałoby się wszelkimi sprawami księgowymi, kadrowymi przedszkoli i szkół, pojawił się w 2019 roku. Zatrudnione w placówkach księgowe miały przejść do nowo utworzonej jednostki. Powołanie CUW pozwoliłoby rozwiązać problemy z zastępstwem, gdyby któraś z księgowych przebywała na zwolnieniu lekarskim, czy urlopie. Dyrektorzy placówek oświatowych nie wyobrażali sobie jednak prowadzenia księgowości poza przedszkolami i szkołami. Kontakty za pomocą poczty elektronicznej nie wchodziły w grę. Podobnego zdania była wtedy zdecydowana większość krasnostawskich radnych.

Po wybuchu pandemii „Covid-19” siłą rzeczy wiele dokumentów dyrektorzy musieli wysyłać drogą elektroniczną. – Mamy tak zaawansowaną technologię, że należy z niej korzystać – uważa burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk. – Pokazała to pandemia. Wiele dokumentów wysyłano przez Internet.

Zdaniem włodarza miasta, kiedy w jednej czy drugiej placówce ma miejsce absencja pracownika, pojawia się już problem. – Takiej osoby nie mamy kim zastąpić – mówi R. Kościuk. – Gdyby funkcjonowało Centrum Usług Wspólnych, obowiązki przebywającego na zwolnieniu lekarskim bądź urlopie pracownika, przejęłyby pozostałe zatrudnione w jednostce księgowe.

Jak podkreśla burmistrz, dyrektorzy placówek oświatowych chcą, by miasto wróciło do tematu utworzenia CUW. W specjalnych ankietach, opracowanych przez miejskich urzędników, wszyscy dyrektorzy odpowiedzieli, że taka jednostka miałaby rację bytu. – Księgowe, które pracują w przedszkolach i szkołach, nie straciłyby pracy, a wszystkie przeszłyby do nowo powołanej jednostki – wyjaśnia burmistrz. – Naszym celem nie jest redukcja etatów, a usprawnienie pracy. Kto wie, czy nie byłaby potrzeba zatrudnienia jeszcze dodatkowej osoby, bo może okazać się, że liczba pracowników jest niewystarczająca. Należy mieć też na uwadze kwestie związane z przejściem pracowników na emeryturę. Dwie panie zgłaszają, że mają takie plany, dlatego chcielibyśmy, żeby przed odejściem mogły przygotować do pracy nowe osoby. W przyszłości zapewne pojawiłyby się również oszczędności.

Burmistrz Kościuk uważa, że w kolejnych latach CUW mógłby zająć się także sprawami księgowymi pozostałych miejskich jednostek: Krasnostawskiego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej czy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tematem ewentualnego powołania Centrum Usług Wspólnych zajęła się komisja oświaty, kultury i kultury fizycznej. Burmistrz chciał poznać zdanie radnych. Ci, po wysłuchaniu wszystkich argumentów uznali, że wciąż jest znacznie więcej znaków zapytania, niż konkretów. Wiceprzewodniczący rady miasta, Marcin Wilkołazki, szef drugiego co do wielkości w radzie klubu „Krasnostawianie”, uważa, że utworzenie CUW może nieść za sobą poważne skutki prawne, organizacyjne i finansowe przez kolejne lata.

– Bez szerokiej analizy, rozmów z otoczeniem trudno będzie radnym zgodzić się z argumentami urzędników. Ankiety, o których mówił burmistrz, były przeprowadzone na potrzeby urzędu miasta, a nie rady. Spotkaliśmy się z dyrektorami placówek, bez udziału urzędników i mamy nieco inne zdanie. Owszem jest problem z zastępstwami, gdy księgowe są na zwolnieniach lekarskich, ale czy to jest powód, by od razu powoływać nową jednostkę? Obawiamy się też, że koszty utworzenia CUW będą dużo wyższe, niż zakłada burmistrz. Gdyby coś nie wypaliło, wina spadłaby na radę, bo to ona podejmuje uchwałę o powołaniu jednostki. Mamy dużo wątpliwości, w naszym odczuciu dyrektorzy nie palą się do tego pomysłu – twierdzi M. Wilkołazki.

Zdaniem radnych, dyrektorzy przedszkoli i szkół, dla sprawnego funkcjonowania placówek, mimo wszystko wolą, by księgowi pozostali u nich na etatach. W najbliższy czwartek 21 lipca odbędzie się sesja rady miasta Krasnystaw. W porządku obrad nie ma słowa na temat utworzenia CUW. Nieoficjalnie mówiło się, że burmistrz planował powołać tę jednostkę od 1 września br. Biorąc pod uwagę opinie radnych, szanse na utworzenie CUW już od nowego roku szkolnego są bliskie zeru. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here