Nisza za 2700 zł

Rada miasta ustaliła opłatę za niszę w nowo wybudowanym kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Chełmie. Każdy, kto zechce ją wykupić, musi jednorazowo zapłacić 2700 zł.

Wątpliwości wśród radnych nie było. Proponowana za niszę w nowo powstałym na cmentarzu komunalnym kolumbarium cena 2700 zł została zaakceptowana przez radnych. To mniej, niż przewidywano po zakończeniu pierwszego etapu budowy kolumbarium. Wówczas prognozowano, że nisza może kosztować około 4 tys. zł.
Opłatę każdy nabywca będzie musiał uregulować tylko raz. W jednej niszy można umieścić nawet cztery urny z prochami. Radni chcieli jedynie dowiedzieć się, czy po kilkunastu latach właściciele nisz muszą dokonywać kolejnych opłat.
Obecny na sesji Andrzej Roguski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które zarządza cmentarzem komunalnym przy ul. Mościckiego, stwierdził, że ponowne opłaty obowiązują za groby jednomiejscowe zarówno ziemne jak i murowane, i należy je regulować co 20 lat. – Do tej pory na chełmskim cmentarzu nie było takiej sytuacji, że z powodu braku opłaty grób został zlikwidowany – podkreślił Roguski.
Co istotne, zainteresowanie zakupem nisz w kolumbarium jest dość duże. W kolejce oczekuje kilkadziesiąt osób. Drugi etap budowy ma być zrealizowany w tym roku. Jego zakończenie jest przewidywane na 30 września br. MPGK w sprzedaży oferuje 432 nisze. Docelowo będzie ich 744. Koszt całej inwestycji to około 2 mln zł. Po sprzedaży wszystkich nisz, spółka w zasadzie odzyska zainwestowane pieniądze. (s)