Noc w Muzeum

W sobotę drzwi dawnego Kolegium Jezuickiego, obecnej siedziby Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, były otwarte dla zwiedzających aż do północy. Krasnostawskie muzeum już po raz ósmy włączyło się w europejską akcję „Noc Muzeów”.

Specjalnie na tę okazję przygotowano wiele atrakcji – nocne zwiedzanie ekspozycji, w tym dwóch nowych wystaw czasowych z oprowadzaniem kuratorskim. Po wystawie „Muzeum 6 gablot” oprowadzał historyk Artur Capała oraz etnograf Mateusz Soroka, natomiast po ekspozycji „Świat zamknięty w grach – od magii do zabawy” archeolodzy Elżbieta Sobczuk i Konrad Grochecki. Przybyli goście mogli też wysłuchać ciekawej prelekcji historycznej K. Grocheckiego pt. „Rozrywki Maksymiliana III Habsburga w Krasnymstawie – zapomniana gra Pall Mall” oraz obejrzeć film o krasnostawskim muzeum pt. „Kronika 60-lecia”.

Wydarzeniem głównym „Nocy Muzeów” był koncert poezji Jaromira Nohavicy w wykonaniu duetu Jarząbek – Jurkiewicz. Na wszystkich amatorów nocnego zwiedzania czekał słodki poczęstunek przygotowany przez cukiernię TIMM z Izbicy oraz kawa i herbata ufundowane przez restaurację „Krasna Chata”. W pomoc w realizacji tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” włączyli się wolontariusze, tym razem byli to członkowie młodzieżowej rady miasta Krasnystaw oraz uczniowie krasnostawskich szkół. Frekwencja dopisała, w sobotni wieczór muzeum odwiedziło prawie 400 osób. (kg)