Nocne odkrywanie tajemnic…

W miniony piątek 13 stycznia na lubelskich uczelniach odbyła się kolejna edycja Nocy Biologów. Dzieci, młodzież i dorośli skorzystali z różnorodnych warsztatów, zajęć laboratoryjnych i wykładów.
Na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS uczestnicy wykładów dowiedzieli się, jak funkcjonuje nasz mózg w tak ważnych aspektach, jak: płeć, uzależnienia, np. od gier czy szczęście. Pokazy i laboratoria skupiały się na świecie roślin i zwierząt, począwszy od poziomu komórki, aż do zachowania organizmów. Dzięki laboratoriom można było poczuć się jak zoolog, biochemik czy mikrobiolog. Podczas wydarzenia wykonano też własnoręcznie syrop i maść. Uczestnicy poznali również zasady fotografii biologicznej.
– Prowadzący pokazali, że biologia i biotechnologia to ważna część zarówno świata nauki, jak i naszej codzienności – podkreśla Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku KUL oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu KUL zorganizowały m.in. laboratorium maturzysty, pokaz produkcji innowacyjnych leków w bakteriach czy wykład o biopaliwach.
Noc Biologów to ogólnopolski projekt, mający na celu popularyzację nauk biologicznych. Odbywa się cyklicznie na większości wydziałów biologicznych polskich uniwersytetów. MG