Nowa brygada w Chełmie

W Chełmie powstanie kolejna formacja wojskowa – 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej. To decyzja szefa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Działający od kilku lat 24 batalion lekkiej piechoty w Chełmie wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Liczy ponad 3200 żołnierzy. 18 marca w Zegrzu, odbyła się odprawa WOT z udziałem ministra obrony narodowej, podczas której podpisano decyzję o utworzeniu nowych brygad OT oraz podsumowano działalność WOT w 2020 roku, w tym zaangażowanie w walkę z epidemią.

Zgodnie z decyzją szefa MON, zostaną sformowane 3 nowe Brygady Obrony Terytorialnej oraz 6 nowych batalionów. Wśród nowo powstałych formacji będzie m.in. 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie.

– Podpisałem decyzję, która stanowi o rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej – mówił w Zegrzu szef MON. – Jest piętnaście brygad. Nowe powstaną w województwach, w których jest największe zainteresowanie służbą w WOT, ale także są to województwa, które stanowią z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny, miejsca kluczowe. Chodzi o województwa podkarpackie, lubelskie i stolicę w największym województwie w naszym kraju.

Oprócz nowej brygady w Chełmie, takie formacje powstaną jeszcze w Warszawie i Przemyślu, a nowe bataliony lekkiej piechoty będą miały siedzibę w Kraśniku, Ełku, Limanowej, Krośnie Odrzańskim i Opolu. Powstanie też batalion dowodzenia WOT dyslokowany w Pomiechówku i w Zegrzu.

Podczas uroczystości gen. dyw. Wiesław Kukuła, awansował na kolejny stopień wojskowy żołnierzy „wyróżniających się ponadprzeciętnym zaangażowaniem, dyspozycyjnością i profesjonalizmem w realizacji powierzonych zadań związanych ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19”.  (mo, fot. WOT)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here