Nową strategią w koronawirusa

Ostatnie dni przyniosły lepsze wiadomości. Tygodniowa liczba zakażeń koronawirusem w kraju, choć wciąż jest duża, to spadła z ponad 5,6 do 3,9 tysiąca (średnio 560 dziennie). Rząd przedstawił również nową strategię walki z epidemią na spodziewany jesienią jeszcze większy wysyp infekcji. Wyklucza ona wprowadzenie kolejnego lockdownu.

Strategię przedstawił w czwartek nowy minister zdrowia Adam Niedzielski. Zakłada ona włączenie w system testowania lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i szpitale powiatowe. Osoba z podejrzeniem zakażenia ma się teraz kontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym telefonicznie. Jeśli po udzieleniu teleporady objawy przez 3-5 dni nie będą ustępować pacjent ma zgłosić się do swojego lekarza osobiście, a ten na podstawie bezpośredniego badania ma decydować o przeprowadzeniu testu. Jeśli wynik wyjdzie dodatni pacjent będzie kierowany do specjalisty od chorób zakaźnych, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

W system mają być też włączone szpitale powiatowe, które dotąd były z systemu walki z koronawirusem w zasadzie wyłączone. Teraz w każdej lecznicy mają powstać specjalne izolatki, w których pacjent ma być przetestowany i w razie potrzeby skierowany na bardziej zaawansowaną drogę, gdzie będzie leczony. Rozbudowana ma zostać również sieć testowania, a obok dodatkowych punktów poboru wymazów, które mają zostać utworzone przy każdym szpitalu, zwiększona zostanie liczba laboratoriów mobilnych.

Szef resortu zdrowia zapowiedział również, że w ramach prewencji prowadzone będą bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Rząd w tym celu zamierza zakupić dwa miliony szczepionek. Nawet w przypadku znacznego wzrostu zakażeń nie będzie kolejnego lockdownu. Ewentualne obostrzenia mają być wprowadzane lokalnie. Nowe rozwiązania zostały krytycznie przyjęte przez lekarzy rodzinnych, którzy zostali wysunięci na pierwszą linię frontu walki z epidemią. Dobrze ocenia jest za to większość specjalistów, wirusologów i epidemiologów.

Niezwłocznie po ogłoszeniu strategii wojewoda lubelski Lech Sprawka, wydał decyzje nakazujące wszystkim szpitalom powiatowym przygotowanie trzech, a wojewódzkim i resortowym pięciu łóżek dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa, którzy są w fazie testowania oraz utworzenie we wszystkich lecznicach punktów poboru wymazów do badań laboratoryjnych, a szpital w Puławach przestał być jednostką jednoimienną.

Statystyki

W ubiegłym tygodniu w Polsce odnotowano 3954 nowe zakażenia, czyli o ponad 1700 mniej niż tydzień wcześniej (od początku epidemii 70 824), 87 osób zmarło (od początku 2120), ale aż 8127 chorych na Covid-19 zostało wyleczonych (od początku 54 256).

W naszym województwie w zeszłym tygodniu stwierdzono 145 nowych infekcji (od początku 1711), jedna osoba zmarła (26), a 264 wyzdrowiały (1346). Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w Lublinie.

Ostatnie dni przyniosły, niestety, kolejny wzrost zakażeń w Europie Zachodniej. Np. w Hiszpanii w ubiegły piątek odnotowano ich ponad 10 tys., a we Francji prawie 9 tys.

Niepokoi również dobowy przyrost infekcji na Ukrainie, który od dłuższego czasu przekracza 2 tys. Na świecie liczba zakażeń od początku pandemii zbliża się do 27 mln (1,97 mln w ciągu tygodnia), zgonów do 881 tys., a ozdrowieńców do 18 mln. Liderem zakażeń pozostają USA – 6,24 mln, Brazylia – 4,12 mln i Indie – 4,11 mln. Dane na niedzielę, 6 września.  RD