Nowe limity dla emerytów i rencistów

To ważna wiadomość dla osób, które pobierają wcześniejsze emerytury lub renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od czerwca będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń. Rosną limity dodatkowych przychodów.

– Limity zmieniają się raz na trzy miesiące i od czerwca wzrosną – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – To znaczy, że emeryci i renciści będą mogli dorobić większą kwotę miesięcznie bez obawy o zmniejszenie bieżącego świadczenia. Od 1 czerwca limit będzie wynosił 4364,70 zł brutto, czyli o około 168 złotych więcej niż dotychczas.

Wzrośnie również druga kwota graniczna, która zawiesza wypłatę bieżącej emerytury lub renty. Od czerwca będzie wynosiła 8105,80 zł brutto. To znaczy, że dopiero przy zarobkach wyższych od tej kwoty wypłata wcześniejszej emerytury lub renty za dany miesiąc nie przysługuje. – Do limitów wliczają się tylko przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi więc między innymi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Limitami przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny: 60 lat – kobiety i 65 lat – mężczyźni. Te osoby mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń – dodaje Korba. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here