Nowe propozycje Muzeum na Majdanku

Epidemia koronawirusa nabiera impetu, kwarantanna trwa. Warto czas przymusowej
izolacji wykorzystać na naukę.

Jako że Państwowe Muzeum na Majdanku przeszło w tryb pracy zdalnej, jego pracownicy przygotowali dla chętnych do poznania historii z nim związanych ofertę online. Prezentują ją systematycznie na profilu Państwowego Muzeum na Majdanku na Facebooku, na stronie internetowej (majdanek.eu) oraz na Youtube. Aby ułatwić dostęp do swoich serwisów, przygotowali interaktywną ulotkę (do pobrania na stronie muzeum). Umożliwia ona szybkie przejście do określonych tematów. Muzealnicy zachęcają do subskrypcji swoich profili w celu otrzymywania najnowszych wiadomości.

Poniżej przegląd propozycji z muzealnego Facebooka.

Muzeum dla nauczycieli – edukacja historyczna online

To inicjatywa kierowana do nauczycieli, którzy prowadzą nauczanie online. Pracownicy muzeum przygotowali dla nich cykl prezentacji na temat historii niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku i realiów życia w obozie. Dzięki nim będzie można przeprowadzić lekcje muzealne online. Uczniowie usłyszą relacje świadków, poznają dzieje dzieci – więźniów obozu oraz historię związane z muzealnymi eksponatami. Muzealni pedagodzy podpowiedzą, jak przygotować zajęcia online, jak dobrać treści i metody pracy do wieku uczniów oraz ich zainteresowań

#jutrobedzielepiej

Hasztag nowy, ale słowa po „krzaczku” powinny być znane naszym czytelnikom – Danuta Brzosko-Mędryk zakończyła nimi w lutym 1943 r. pierwszą „audycję” Radia Majdanek (pisaliśmy o nim w ubiegłym roku). Choć było to radio bez mikrofonów i nadajników, to dzięki poczuciu humoru młodych „spikerek” podnosiło na duchu inne więźniarki. W ramach cyklu #jutrobędzielepiej pracownicy muzeum opowiedzą, jak więźniowie obozu koncentracyjnego na Majdanku radzili sobie w trudnym położeniu dzięki samopomocy. Może to być lekcja postępowania w tym trudnym dla Polaków czasie.

„Jedyne takie. Rzeźby powstałe na terenie KL Lublin w 1943 roku”

Dla naszych regularnych czytelników przypomnienie, dla innych frapująca opowieść o tym, jak w ramach propagandowego „upiększania” obozu utalentowany artystycznie więzień wystrychnął Niemców na dudka i stworzył dzieła, które podnosiły na duchu jego towarzyszy niedoli. Czasem dzięki sztuce udawało się polepszyć ich warunki życia.

W planach kolejne projekty wykorzystujące źródła archiwalne, obiekty muzealne, relacje więźniów oraz wydawnictwa firmowane przez Muzeum. JD