Nowe zasady BO

Miasto ogłosiło propozycje zmian do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Zakładają one np., że głosować mogą tylko osoby zameldowane w Lublinie, i że wnioskodawcy powinni mieć zgodę zarządcy terenu, którego dotyczy projekt. Ustalono też minimalny limit głosów itp. Propozycje mogą jeszcze ulec zmianie – konsultacje trwają do końca stycznia.


Odbyły się już dwa spotkania konsultacyjne, których uczestnicy wypracowali kilka nowych rozwiązań. – Po zeszłorocznej „rewolucji”, nie chcieliśmy wprowadzać kolejnej, a jedynie skorygować dotychczasowe zasady – zaznaczają lubelscy. Głosowanie zaplanowano na jesień – od 23 września do 10 października. Krzyżyk będziemy mogli stawiać przy jednym dużym projekcie i dwóch małych. Tradycyjnie, „na papierze”, zagłosujemy w Biurach Obsługi Mieszkańców (BOM), natomiast elektronicznie – z każdego komputera online, również w filiach miejskich bibliotek publicznych. Nie wiadomo jeszcze, czy w rejony miasta gdzie nie ma BOM-ów ani bibliotek, pojedzie „mobilna urna”, czyli zabytkowy autobus Gutek.

Wymogi zameldowania i zgody zarządcy terenu

Do tej pory w Budżecie Obywatelskim mogły głosować osoby, które wskazały że mieszkają w Lublinie. Teraz ratusz wymaga zameldowania w Lublinie. Nowością jest również wymóg zgody zarządcy terenu. – Mamy tu na myśli remonty, doposażenia, budowy boisk przyszkolnych. Zdarzało się, że wnioskodawcy widzieli jedno, a zarządca, np. dyrektor szkoły – drugie. Przez brak porozumienia wydłużała się nam ocena formalna wniosków, na co zwracali uwagę mieszkańcy – podkreśla Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w ratuszu.

Próg głosów na projekt gwarantowany

Nowością jest też propozycja, by z gwarantowanej puli dla dzielnic realizowano inwestycje, które poprze co najmniej 150 osób. Mowa o wprowadzonych przed rokiem projektach „gwarantowanych”, tzn. takich, które wygrały w dzielnicach, ale nie zdołały przebić się w głosowaniu w skali miasta. Dzięki temu mniejsze, peryferyjne dzielnice po latach „wykluczenia” wreszcie wygrały małe inwestycje. I tak np. w Abramowicach zwyciężył projekt dokończenia oświetlenia ulicy Powojowej, który uzyskał 44 głosy. Parking przy SP nr 48 wraz ze stacją roweru miejskiego w Hajdowie-Zadębiu uzyskał 60 głosów, a remont sali fizyczno-chemicznej w SP nr 20 w dzielnicy Za Cukrownią zdobył 86 głosów.
Przy wprowadzeniu „progu” małe dzielnice odpadłyby z kwitkiem. Do wygrania potrzebowałyby znów olbrzymiej mobilizacji. – Na chwilę obecną jest to zaproponowana przez nas liczba głosów. Nie chcemy, by dochodziło do kontrowersji. Na dobrą sprawę głosy wnioskodawców i ich rodzin mogą zapewnić wygraną projektu. Widzimy też, że dla małych dzielnic te 150 głosów może oznaczać nawet dziesięć procent głosów mieszkańców, co jest już znaczącym wskaźnikiem – komentuje Piotr Choroś.
Uwagi w trwających konsultacjach można wysyłać na adres obywatelski@lublin.eu. Projekty będzie można składać od 15 marca do 15 kwietnia – albo w wersji elektronicznej, albo papierowej. W przypadku tych realizowanych przy szkołach i innych instytucjach będzie wymagana opisywana zgoda zarządcy.
Ocena projektów, po uprzednim zaopiniowaniu przez rady dzielnic, planowana jest na koniec maja.
BARTŁOMIEJ CHUDY

Przygotowania do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego poprzedzono ankietą, w której pytano lublinian o to, na jakie głównie cele powinny być przeznaczone pieniądze z tej puli.
W próbie wzięło udział 287 osób. Najwięcej, 69 głosów (24 procent) poparcia zyskały projekty z zakresu twardej infrastruktury budowy lub remonty dróg, chodników, parkingów i ścieżek rowerowych. Nowe place zabaw i miejsca rekreacji poparło 47 osób, a powstanie lub remont zaplecza sportowego doceniło 41 ankietowanych. Mniej chętnie mieszkańcy woleliby doposażyć instytucje czy wzbogacać ofertę kulturalną oraz sportową. Ankietę przeprowadziły Lubelska Grupa Badawcza i Fundacja Teren Otwarty. CH