Nowy obywatel Siedliszcza

Nie tylko Chełm ma ławeczkę i pomniki upamiętniające zasłużonych mieszkańców. Podobna stanęła w Siedliszczu i można na niej przysiąść obok poety Wacława Iwaniuka. Nie wszyscy wiedzą, że urodził się w gminie Siedliszcze, tam spędził swoją młodość i do końca życia z nostalgią wspomniał ten czas.

Niedawno na pl. Kupieckim w Chełmie stanęła ławeczka z rzeźbą Jadwigi Młodowskiej, patronki IV Liceum Ogólnokształcącego. Wcześniej skwer u zbiegu ulicy Mickiewicza i Lubelskiej ozdobił niewielki pomnik Idy Haendel, znanej skrzypaczki, która urodziła się w Chełmie.

Podobnie Siedliszcze upamiętniło „swojego” poetę Wacława Iwaniuka. Ławka z jego pomnikiem stanęła na rynku w Siedliszczu.

– Przybył nam w gminie wyjątkowy obywatel, cieszy się z towarzystwa, nie skarży na nic, jest odporny na koronawirusa i można z nim o wszystkim porozmawiać – żartuje Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza.

Gmina sfinansowała projekt a Siedliskie Towarzystwo Regionalne, kierowane przez Arkadiusza Zawiaczyńskiego, dostało dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania na wykonanie odlewu. Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 80 tys. zł.

Nie wszyscy wiedzą, że W. Iwaniuk, poeta, prozaik, tłumacz, eseista i krytyk literacki urodził się w Chojnie Starym. Dzieciństwo i młodość spędził w Siedliszczu i Chełmie. O swoich rodzinnych stronach, z nostalgią wspominał do końca życia, które spędził na emigracji w Kanadzie. Od kilkunastu lat w Siedliszczu organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. W. Iwaniuka. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here