Nowy rok pełny zmian

47 tysięcy młodych lublinian rozpoczęło w ubiegły poniedziałek nowy rok szkolny 2017/2018. Miejska inauguracja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie na Czechowie. To jedna z ośmiu podstawówek utworzonych w naszym mieście po likwidacji gimnazjów.


5 września do szkoły przy Poturzyńskiej licznie przybyli przedstawiciele samorządu, władz województwa, dyrektorzy lubelskich placówek oświatowych, miejscy radni, przedstawiciele służb porządkowych i duchowieństwa. Nowy rok szkolny to jednocześnie ogromne zmiany w systemie edukacji. W Lublinie udało się utrzymać etaty nauczycieli i płynnie przejść likwidację gimnazjów, nie tracąc przy tym żadnego ze szkolnych budynków. Główny ciężar dostosowań do zmian edukacyjnych spadł na samorządy.
– W ostatnim czasie przeżywaliśmy ogromną mobilizację, by sprostać zadaniom, jakie ustawodawca na nas nałożył. Nasz sukces to wynik współpracy Wydziału Oświaty i Wychowania, dyrektorów i związków zawodowych, za co ogromnie dziękuję – mówił prezydent Krzysztof Żuk podczas inauguracji nowego roku szkolnego. Szczególnym wyzwaniem było utrzymanie zatrudnienia nauczycieli i dopasowanie nowej sieci szkół do ich etatów. Lubelska oświata to 155 szkół i placówek, w których uczy się 47 tysięcy uczniów i 9 tysięcy przedszkolaków. Ponadto miasto Lublin dotuje naukę uczniów w innych placówkach – to blisko 18 tysięcy. Przy tablicach w miejskich szkołach stanęło w tym roku szkolnym blisko 6,5 tysiąca nauczycieli, których wspomaga 3 tysiące pracowników administracji. – To ogromny potencjał, który w Polsce wschodniej nie może się porównać z żadnym innym miastem – podkreślał prezydent. W Lublinie roczne wydatki na oświatę wynoszą 670 milionów złotych, czyli ponad 30% miejskiego budżetu. W bieżącym roku same wydatki inwestycyjne związane z dostosowaniem szkół pochłonęły już blisko 20 milionów złotych, a drugie tyle (ponad 20 milionów) to wydatki na szkolne remonty i naprawy.

Wojewoda wyjaśnia

– Rozpoczęliśmy ten zasadniczy etap wdrażania zmian w systemie oświaty, który będzie trwał pięć lat, bo to nie jest tak, że dokonaliśmy zmian w ciągu ostatniego półrocza i teraz się wszystko zamyka – powiedział Przemysław Czarnek, lubelski wojewoda. – Dziękuję władzom miasta za to, że udało się znaleźć pracę dla wszystkich nauczycieli z Lublina. Problemem dzisiejszego systemu jest to, że szkoły ponadgimnazjalne nie mają czasu żeby dobrze przygotować uczniów do matury. Chcemy, żeby przyszłe pokolenia mogły zdobywać cenną wiedzę w sposób rozsądny, żeby rodzice nie wydawali kosmicznych pieniędzy na korepetycje – wyjaśniał wojewoda.
W trakcie uroczystości prezydent miasta Krzysztof Żuk odznaczył Medalem 700-lecia Miasta Lublin panią Barbarę Wardę, wieloletniego dyrektora Gimnazjum nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie. Listy gratulacyjne odebrali z jego rąk wybitni lubelscy uczniowie, laureaci konkursów międzynarodowych i krajowych: Jakub Boguta, absolwent I LO, który zdobył srebrny medal na 48. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, Alicja Maksymiuk, uczennica III LO, zdobywczyni brązowego medalu na XV Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej oraz Ewelina Szelewicka, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów w Lublinie laureatka konkursu Ministra Edukacji Narodowej „Wolontariusz Roku”. Miejski początek roku ubarwił swoim występem chór SP nr 16 „La Musica” pod kierunkiem dyrygenta, Zdzisława Ohara, któremu towarzyszył lubelski wokalista i kompozytor Piotr Selim.
Emilia Kalwińska